Omkring 400 togpassagerer er torsdag aften strandet i Fredericia, fordi begge Lillebæltsbroer er lukkede på grund af stormen Bodil.
Sydøstjyllands Politi skriver på Twitter, at de strandede passagerer vil blive indkvarteret i samarbejde med Fredericia og DSB.
Også på Fyn er et stort antal mennesker strandet, det drejer sig om cirka 100 personer, som er blevet indkvarteret på Fyn og omkringliggende øer, oplyser Fyns Politi
Der er oprettet indkvartering på Tåsingeskolen, Sundhøjafdelingen på Tåsinge, Kompetencecentret i Rudkøbing, Brandskolen i Svendborg og på Hotel Comwell i Middelfart.
Alle broer til og fra Fyn er torsdag aften lukkede, og Fyns Politi fraråder fortsat al unødig udkørsel, og ophold udendørs frarådes også.
Der er ingen tilskadekomne fynboer som følge af stormen, oplyser politiet.
»Vi kan konstatere, at fynboerne lytter til vores meldinger og holder sig inde. Der er heller ikke meget trafik på vejene. Det er vi rigtig tilfredse med, og vi melder selvfølgelig ud, så snart vi kan genåbne de lukkede broer,« siger politiinspektør Bjarne Sørensen, der leder beredskabet på Fyn og øerne, i en pressemeddelelse.
BNB
BNB