Højt skum i Carlsberg
Carlsberg så i starten af året ud til at blive taberen i en russisk roulette, men skeptikernes ord er siden blevet gjort til skamme.
Carlsberg så i starten af året ud til at blive taberen i en russisk roulette, men skeptikernes ord er siden blevet gjort til skamme.
Flere analytikere frygtede, Carlsbergs indtjening ville lide under, at den russiske regering hævede ølafgifterne med 200 pct. i starten af året. Bryggerigiganten har dog siden formået at kompensere for stigningen, selvom der for ca. et år siden var en skare af Carlsberg-skeptikere.
”Carlsberg var faktisk ud i lidt af stormvejr i starten af året. De havde en stor gæld og høj eksponering til Rusland, som er et af deres store markeder. Men på det tidspunkt var olieprisen helt i bund, og den russiske økonomi er bundet meget op på netop olieprisen. Carlsberg havde bare alle de ting, man som investor ikke ønskede at eje på det tidspunkt. Siden da er olieprisen dog skudt i vejret og økonomien i Rusland går igen forrygende,” siger Michael Borre.
Carlsberg venter et resultat af primær drift i 2010 over 10 mia. kr. Dermed bevæger Carlsbergs gæld sig efterhånden ned i et niveau, der igen giver selskabet rum til større opkøb, hvis den rette mulighed skulle byde sig.
Stigning: 44,27 pct.
Klik videre for at se den sidste vinder.