Image kan hype eller hæmme en virksomheds toplinje. Tiltrække de bedste og skarpeste hjerner. Eller skræmme både dem og kunderne væk.

7. maj løfter Berlingske Nyhedsmagasin sløret for vinderne og taberne i Imageanalysen 2010. 140 virksomheder er blevet bedømt i den mest omfattende analyse til dato af 4.057 danske erhvervsledere.

Chefer, der bedømmer virksomhederne på ni image drivere: ledelse, troværdighed, kvalitet, medarbejdere, kommunikation, konkurrenceevne, finansiel styrke, innovation og ansvarlighed.

Frem mod offentliggørelsen får du chancen for at teste, om du har fingeren på imagepulsen. Om du følger virksomhedernes liv og det indtryk, de gør på offentligheden, så du kan fornemme,

Berlingske Nyhedsmagasin har i samarbejde med IFO – Instituttet for Opinionsanalyse og kommunikationsvirksomheden Mannov udvalgt ti konkrete virksomheder, hvis placering i Imageanalysen ikke er helt nem at forudsige.

I dysten om den bedste forudsigelse af udfaldene i Imageanalysen 2010 trækker vi lod om to gange seks flasker rødvin blandt den dygtigste gruppe spåmænd, der har flest rigtige.

Gå ind på http://guldimage.dk, klik ’fortsæt’ og giv senest 3. maj 2010 dit bud på, hvor hver enkelt af de ti udvalgte virksomheder bliver placeret i Imageanalysen 2010.

Du får deres placeringer i Imageanalyserne i 2008 og 2009 som støtte. Og husk, at bedømmerne i Imageanalysen er erhvervsfolk med lederansvar – mange med topledererfaring. Og at image er resultatet af den oplevede virkelighed blandt bedømmerne.