Forhenværende forsvarsminister Søren Gade skulle kun bruge få timers betænkningstid, før han besluttede sig for at sige ja til at stille op til det kommende folketingsvalg.

Et opkald fra Venstres kredsformand i Nordjylland, Svend Erik Jensen, viste sig at være det, der skulle til for at overtale Søren Gade, der ellers talrige gange har afvist at være på vej tilbage til dansk politik - og ligefrem har forsvoret, at han »fandme ikke stiller op til Folketinget igen«.

Ikke desto melder 52-årige Søren Gade sig på banen igen efter godt fem års fravær. Han stiller op i Aalborg Vest-kredsen og bliver dermed - hvis kredsen vil det - spidskandidat for Venstre i Nordjylland. Og netop her er der potentielt flere tusinde ledige borgerlige stemmer, efter at de Konservatives Lene Espersen har forladt Folketinget.

Med 10.561 personlige stemmer ved det seneste valg i 2011 blev hun en af de store borgerlige stemmeslugere i Nordjylland, og forhåbningen er i Venstre, at Søren Gade kan samle mange af dem op. Den drevne politiker har da også en mærkesag, som må forventes at appellere til nordjyske vælgere. For hvis han bliver valgt ind, kan vælgerne uden for København og omegn se frem til flere statslige arbejdspladser, forsikrer Gade.

»Der skal ske noget på den konto. Der er blevet lavet mange reformer, som har været nødvendige, men de har haft den utilsigtede virkning, at mange arbejdspladser er flyttet til København,« siger Søren Gade til DR2.

Selv om han officielt ikke har stået på den politiske scene i mere end fem år, har hans navn været nævnt talrige gange. Sidste forår poppede det pludselig op igen, da Lars Løkke Rasmussen (V) lå begravet i personsager og var tæt på at blive væltet. Her blev Gade bragt i spil som modkandidat til Kristian Jensen (V), og Gade har efter forløbet indrømmet, at han overvejede muligheden. Lars Løkke fortsatte dog som formand, og Kristian Jensen fastholdt sin position som partiets kronprins.

Og selv om Gades comeback er en »meget stor styrkelse af Venstres hold«, kan hans kandidatur også åbne for et formandsopgør i Venstre, hvis partiet taber valget, vurderer Berlingskes politiske kommentator, Thomas Larsen.

»På sigt kan det her også være med til at åbne for arvefølgen i Venstre, helt afhængigt af hvad der kommer til at ske ved valget og fremover. Vi har set en række meningsmålinger, hvor danskere peger på Gade som den bedste kronprins, Venstre kan få,« siger Thomas Larsen.

Han spår den drevne politiker gode chancer for at blive udstyret med ministerbil og chauffør, hvis blå blok omvendt vinder det kommende folketingsvalg.

»Jeg tør godt udstede den garanti, at hvis Lars Løkke Rasmussen danner en ny regering, så vil Søren Gade blive tilbudt en central ministerpost og blive en af de afgørende nøglespillere i dansk politik,« siger Thomas Larsen.

Søren Gade, der selv afviser at have ambitioner om at blive formand, stod blandt andet i spidsen for Forsvaret, da Forsvarskommandoen fabrikerede en arabisk oversættelse af den såkaldte Jægerbog. Han er også blevet beskyldt for flere gange at give Folketinget urigtige oplysninger om den danske fangehåndtering i Irak, før han selv trak sig som minister i 2010.

Folketingsvalget skal senest afholdes 14. september.