Folkekirken er blevet kritiseret fra flere sider for sin flygtningeindsats, men kritikken er forfejlet, mener iagttagere af folkekirkens indsats. Det skriver Kristeligt Dagblad.

Flere har spurgt, hvor folkekirken dog har været under de seneste ugers tilstrømning af flygtninge til Danmark. Svaret er ifølge koordinator ved Folkekirkens Asylsamarbejde, Søren Dalsgaard, at folkekirken har været til stede for flygtninge overalt i landet.

»Folkekirkens rolle er klart undervurderet. Kirken er til stede i alle afkroge af landet, og i alle lokalsamfund er der allerede etableret fællesskaber, som man umiddelbart kan integrere flygtninge i,« siger han til Kristeligt Dagblad.

Lokalt er der indsamlet tøj og arrangeret sprogcaféer for flygtninge samt aktiviteter for flygtningebørn.

Søren Dalsgaard står desuden bag en undersøgelse, der viser, at der ved tre ud af fire asylcentre er kontakt mellem kirke og asylcenter, og at den lokale kirke ved to ud af tre asylcentre har tilbudt aktiviteter for asylsøgere.

Netværkskoordinator i Tværkulturelt Center, Birthe Munck-Fairwood, følger aktiviteterne på daglig basis, og hun mener, folkekirken i dag er mere aktiv end nogensinde før i flygtningearbejdet.

Teologiprofessor emeritus ved Aarhus Universitet, Viggo Mortensen, mener, det er udtryk for manglende kendskab til folkekirkens struktur, hvis den kritiseres for at være for passiv. Han pointerer, at meget af arbejdet med at hjælpe flygtninge foregår lokalt og derfor ikke finder vej til medierne.

Kunstner Suste Bonnén er blandt kritikerne af folkekirkens indsats. Hun siger til Kristeligt Dagblad:

»Det er også rigtig fint, at kirker deler mad og tøj ud. Men når man ankommer til et nyt land og krydser en grænse, kan man vel sætte sig ind

i, at flygtningene er udmattede og behøver et sted at hvile, vaske og gå på toilettet.«