Der blev klappet flere gange, publikum grinede og gøs undervejs, og hele salen dirrede af spænding, da Thomas Vinterbergs film "Jagten" lørdag aften blev vist for første gang ved filmfestivalen i Cannes, hvor den deltager i hovedkonkurrencen. 

Og da rulleteksterne kom, fik filmen det længste bifald, der er blevet afleveret fra de kritiske filmjournalister og anmeldere indtil videre. 

Berlingske talte med flere af dem, der var inde og se filmen, umiddelbart efter, og responsen var meget positiv. 

- Det er den bedste film, jeg har set indtil videre. Den var meget realistisk, og skuespillerene var fremragende, sagde Stevie Wong fra kinesiske Star TV. 

Filmen foregår i en lille provinsby, hvor hovedpersonen Lukas - spillet af Mads Mikkelsen - arbejder som børnehavepædagog. Han er så småt ved at komme ovenpå efter blandt andet en skilsmisse, men en lille løgn fra et af børnene i børnehaven, hans bedste vens datter Klara, vokser sig større og større, og snart har hele byen vendt sig imod Lukas, fordi de tror, han har begået seksuelle overgreb. 

Undervejs i filmen, kunne man virkelig mærke, hvordan mange af de forsamlede journalister og anmeldere lod sig gribe af Mads Mikkelsens præstation og af de prøvelser, han stod over for i filmen, ligesom ikke mindst Thomas Bo Larsen som Klaras far og Annika Wedderkopp, der spiller Klara, syntes at ramme publikum. 

- Det er en film, der vil blive hængende for evigt. Meget bevægende og stærk. Skuespillet er fantastisk, ikke mindst barneskuespilleren, der er utrolig. Det er definitivt en af konkurrencens store film, sagde filmanmelder Mark Den Tempel, der skriver for hollandske og belgiske medier. 

Ved filmfestivalen i Cannes kæmper Thomas Vinterberg om hovedprisen, Den Gyldne Palme. For 14 år siden var han i Cannes med dogmefilmen "Festen", der fik Juryens Specialpris. Spørgsmålet er, om man allerede nu kan gøre sig forventninger om, at der kan være en pris til Vinterberg, når festivalen slutter næste søndag?

- Det er Vinterbergs bedste film siden "Festen". Den forrige film, "Submarino", var god, men denneher er endnu mere solid. Jeg kiggede ikke en eneste gang på mit ur i to timer, og det er tegn på en god fortælling, sagde den finske reporter Kalle Kikkunen fra filmbladet Suomen Kuunlehti.

Søndag middag møder Thomas Vinterberg og filmens skuespillere den internationale presse og søndag aften er der gallapremiere i Cannes.