Det var ventet med spænding, hvordan markedet ville reagere, da mere end 270 mio. af medarbejdere og andre tidlige investorers Facebook-aktier i går blev åbnet for handel.

Reaktionen var benhård. For første gang røg aktien under 20 dollars per aktie, og den var nede i 19,69 dollars, før den endte i 19,87 dollars, da handlen på Nasdaq-børsen blev ringet af i nat dansk tid. Dermed nærmer aktien desuden halvdelen af de 38 dollars per aktie, som Facebook gik på børsen med i maj. I går blev der solgt Facebook-aktier for 156 mio. dollar, hvilket ifølge AP er fem gange den gennemsnitlige daglige volume i den sidste måned.

Tidligere har andre sociale medier fået ondt i aktiekursen, når den såkaldte "lock-up"-periode udløber. Det skete i maj for spilfirmaet Zynga, der faldt otte pct. efter insider-aktier blev frigivet. Frigivelsen af LinkedIn-insidernes låste aktier sendte i november sidste år også aktien ned i hidtil laveste kurs, som selskabet dog senere har rettet op på.

Erfaringerne risikerer i fremtiden at skræmme investorer væk fra børsnoterede sociale medier med relativ kort lock-up-periode på tre måneder, som det har været tilfældet med flere af de sociale medier.

"Det stinker faretruende. Og jeg tror, vi har set den her fare udfolde sig flere-foldigt her. Det er en kæmpe bekymring. Hvis antallet (af frigivede aktier, red.) var en lille procentdel ville det ikke betyde noget. Det er at betragte som fremtrædende faktor, at investorerne ved, at der snart bliver frigivet flere aktier. Selskabet har brug for en kæmpe fremdrift for at udligne det i den kommende tid," siger analytikeren Scott Sweet til Market Watch.

Mark Zuckerberg må snart sælge

Han henviser til det faktum, at endnu flere af de låste aktier fra Facebooks børsnoteringen er på vej i handlen i de kommende måneder. I oktober kommer yderligere 243 mio. aktier i handlen og til November kommer den helt store runde så, hvor 1,2 mia. aktier bliver frigivet. Her får selv stifter Mark Zuckerberg lov til at sælge sine aktier, hvis han altså ønsker det.

Blandt de tidlige investorer, der kunne sælge deres aktier fra i går var blandt andet den tidligere chef for betalingstjenesten PayPal, Peter Thiel, der kort efter stiftelsen af Facebook investerede 500.000 dollars i Facebook.

Flere analytikere mener dog ikke, at det er tidligere investorer, der handlede i går, men mere er et udtryk for at andre investorer har rystet i bukserne omkring frigivelsen af de mange nye aktier.

"Jeg har en fornemmelse af, at det ikke er lock-up-sælgerne, der sælger. Det er aktionærer, som bukker under for mediernes omtale af begivenheden," siger analytiker Michael Pachter fra Wedbush til MarketWatch om gårsdagens fald.

Steve Place fra firmaet Investing With Options mener desuden, at den i forvejen lave aktiekurs endda kan have blødgjort faldet i går.

"Hvis Facebook-aktien blev handlet til 30 dollars per aktie, ville vi se et langt større effekt fra frigivelsen af aktier. Men når den ligger på 20 dollars? Det er mere tvivlsomt," siger han til Reuters.

Analytiker: Aktie finder naturligt leje i 2013

Blandt de andre tidlige investorer i Facebook som fra i går kunne handle deres aktier er Goldman Sachs, venturefondene Accel Partners og Greylock Partners, Microsoft og direktøren for LinkedIn Marc Pincus.

Hvis nogen af disse skulle have interesse i at sælge, så må det være venturefondene, mener direktøren for markedsanalysefirmaet PrivCo Sam Hamadeh. Ifølge ham har de regnet ud, at det er tåbeligt at vente længere på højere aktiekurser.

Når den kommende bølge af aktiefrigivelser har lagt sig, så mener Sam Hamedeh, at der er håb for, at aktien kan finde dens naturlige leje.

"Der er ikke noget at gøre ved det. Det bliver smertefuld, men forhåbentlig når salgspresset er ovre, så vil den finde sit leje og blive mere stabil i løbet af 2013," siger han til AP.