EU-landene enige om at styrke bankerne
Krisemødet i EU er foreløbig endt med at landene er enige om at polstre bankerne med mere end 100 mia. euro.
Krisemødet i EU er foreløbig endt med at landene er enige om at polstre bankerne med mere end 100 mia. euro.
De 27 EU-lande er blevet enige om, at styrke de største europæiske banker med i alt 109 mia. euro, som et led i at bekæmpe den europæiske gældskrise.
”Jeg er forsigtig optimist,” siger statsminister Helle Thorning-Schmidt om resultaterne af EUs krisemøde i Bruxelles.
Samtidig oplyste statsministeren, at en aftale om at styrke de europæiske storbankers egen- eller såkaldte kernekapital er på plads. Hvis bankerne ikke selv kan rejse pengene, er det meningen at de enkelte landes statskasser skal træde til og hvis det er umuligt, skal de bankerne kunne trække på Euro-zonens fælles krisefond EFSF.
Kapitalbehovet til bankerne er sat til 109 mia. euro.
Helle Thorning-Schmidt måtte sammen med statslederne fra de ti andre lande der står udenfor euroen, forlade krisemødet efter nogle timer og overlade resten af kriseforhandlingerne til de 17 lande i Euro-zonen.
De skal nu i aften finde frem til, hvordan deres egen krisefond skal styrkes, og samtidig skal der føres nye forhandlinger med storbankerne for at få dem til at nedskrive deres tilgodehavende i Grækenland med op til 60 pct. Sker det ikke frivilligt, kommer EU med et diktat.
En forhandlingsrunde om præcist det spørgsmål brød sammen tidligere på eftermiddagen, men skal genoptages snarest.
Helle Thorning-Schmidt sagde efter at have overladt bordet til Eurolandene, at hun ”er forsigtig optimist her på kanten af deres møde”, og understregede, at det er meget store beslutninger der skal træffes.
- Det er vigtigt at vi holder sammen på de 27 lande, for i en vanskelig situation er det vigtigt for de 27 lande at signalere, at vi står sammen og giver udtryk for at fællesskabet er den rigtige ramme at træffe beslutninger i.
- Vi har taget en af de beslutninger der er fundamentet for, at de andre kan komme videre, og som betyder at de også kan træffe de rigtige beslutninger i aften, lød det fra den danske statsminister.
Men trods sin optimisme ville Helle Thorning-Schmidt ikke sige noget endegyldigt om hvorvidt der kommer en aftale om nedskrivningen af den græske gæld og de tab som specielt franske og spanske banker, der ligger med mange græske statsobligationer, må æde.
- Der er ingen der på nuværende tidspunkt kan sige, om der kommer en aftale og hvad den præcist vil indeholde, men på grund af de samtaler jeg har haft, kan jeg godt tillade mig at være forsigtig optimist, og jeg håber det kan lade sig gøre i aften, sagde Thorning-Schmidt.
Statsministeren oplyste samtidig, at spørgsmålet om en eventuel ændring af EU-traktaten i lyset af behovet for, at de enkelte lande tilpasser og samordner deres budgetter, bliver sparket til hjørne, men tages op i december:
- Så skal der lægges en proces for, hvordan vi kommer i gang med det, sagde hun.
- Den danske holdning er, at vi skal løse de problemer vi står overfor nu, lad os tage en ting ad gangen.