For at hindre overfyldte tog på linjerne nordpå fra København i eftermiddag, sætter DSB ind med ekstra lange tog i myldretiden mandag. Det sker, efter lørdagens kollaps af en bro over Helsingørmotorvejen mellem Gl. Holte og Nærum mandag har tvunget flere trafikanter fra biler ind i togene.

Mandag morgen var der sat ekstra togvogne på S-togslinje B mod København, og det vil der også være på togene, der kører mod Holte mandag eftermiddag, ligesom Kystbanen mod Helsingør også har fået sat ekstra togvogne ind.

»Som udgangspunkt regner vi med, at det bliver en lille smule nemmere at få folk hjem igen fra arbejde, fordi udrejsetrafikken om morgenen er en lille smule mere komprimeret, så der et lidt mindre tidsrum, hvor folk skal ud på, og der er lidt mere stres på i forhold til at nå forskellige aftaler med arbejdet, osv. Hvor, når man skal hjem, kan der selvfølgelig også være stres på af forskellige grunde, men der er lidt større rum for, hvornår man skal være hjemme for de fleste,» siger DSBs informationschef Tony Bispeskov.

Han fortæller, at der i morgentrafikken har været siddepladser til de fleste, der tog toget, fordi mange bilister har valgt at tage bilen, på trods af at Helsingørmotorvejen har været lukket på en strækning.

»Vi havde en forventning om, at nogle bilister alligevel ville blive siddende i de lange køer på Helsingørmotorvejen, for det gør de jo i forvejen, så der skal lidt mere til for at ændre på deres vaner. Men de bilister, der er kommet over til os i dag, har for langt de flestes vedkomne haft en god oplevelse. Selvfølgelig vil du godt kunne finde en enkelt hist og pist, som ikke har kunnet sidde ned, men det generelle billede er, at der har deres været siddepladser til de fleste, og de meldinger, vi har fået både fra kunder, vi har snakket med ude på stationerne, i togene og på vores sociale medier, har været positive,« siger informationschefen, som håber på, at passagererne også kan sidde ned og slappe af eller arbejde på vejen hjem i toget.

Vejdirektoratet har endnu ingen oplysninger om, hvornår man forventer at kunne åbne motorvejsstrækningen under den nedstyrtede bro igen. Derfor anbefaler DSB, at rejsende holder øje med www.dsb.dk/trafikinformation, for at orientere sig om mulige ændringer af tirsdagens trafik.