Modsat de danskere, der drager til Mellemøsten for at slutte sig til terrorbevægelsen Islamisk Stat (IS), udgør danske statsborgere, der vender hjem fra kampe mod prorussiske styrker i Ukraine, ikke nogen sikkerhedstrussel mod Danmark.

Det vurderer lektor ved Forsvarsakademiet og tidligere forsvarsattaché i Ukraine Claus Mathiesen.

»Det er ikke noget, der har potentiale til det, man vil kalde terrorrelateret virksomhed,« siger han.

Syv mænd fra Danmark - fem af dem med dansk statsborgerskab - er ifølge Berlingske rejst til Ukraine for at slutte sig til en tjetjensk gruppe, der kæmper mod prorussiske oprørere.

Når de vender hjem til Danmark igen, kan det være med de psykiske mén i bagagen, som man også ser hos krigsveteraner i Forsvaret.

»Det er en stor psykisk påvirkning at være med i en krig eller en konflikt, hvor der foregår mange grusomheder og mennesker bliver slået ihjel. Det er en problemstilling, man skal være opmærksom på, for når de vender hjem, kan de få svært ved at tilpasse sig en normal tilværelse,« siger Claus Mathiesen.

Kampene i det østlige Ukraine har siden april kostet mere end 3.600 mennesker livet, og der kan meget vel foregå krænkelser af det regelsæt, der normalt ville gælde for en krig, vurderer forsvarslektoren.

»Risikoen for, at de bliver udsat for noget, der er værre end det, man oplever i en konventionel krig, er til stede,« siger han.

På Christiansborg er der bred enighed om, at det er en dårlig idé, at danskere deltager i kampe i Østukraine, men fra Enhedslisten over Socialdemokraterne til Liberal Alliance og Dansk Folkeparti er man også enig om, at der ikke er noget, man kan stille op over for Ukraine-krigerne.

»Så længe de deltager i en lovlig konflikt og ikke overtræder krigens konventioner, skal de ikke retsforfølges i Danmark,« siger Enhedslistens gruppeformand, Per Clausen (Ø).

Han bakkes op af Dansk Folkepartis retsordfører, Peter Skaarup (DF), der understreger, at Ukraine-krigerne ikke kan sammenlignes med Syrien-krigere, der tilslutter sig terrorbevægelser.

»Den ukrainske stat kæmper en lovlig kamp mod de prorussiske separatister, så man kan ikke sammenligne det med herboende muslimer, der rejser til Syrien eller Irak for at kæmpe med IS, som er kendt for at være ekstremt brutale,« siger Peter Skaarup.

Han mener samtidig, at der er langt større risiko for, at Syrien-krigere vender radikaliserede tilbage til Danmark og udgør en trussel, fordi de i modsætning til Ukraine-krigerne er drevet af en religiøs overbevisning.

Selv om Per Clausen også har større sympati for den ukrainske kamp end for IS, understreger han, at udgangspunktet for eventuel retsforfølgelse aldrig må være danske politikeres sympati i en konflikt, men om man overholder krigens love.

Det er svært for myndighederne at finde ud af, om de danske Ukraine-krigere begår krigsforbrydelser under de kaotiske forhold i Østukraine, men Socialdemokraternes retsordfører, Trine Bramsen (S), forsikrer, at Politiets Efterretningstjeneste (PET) holder øje med alle, der udviser ekstremistisk adfærd.