På det jævne, på det jævne...
OECDs nye PISA-undersøgelse blev ikke det tigerspring op ad ranglisterne, som den danske offentlighed efterhånden har ventet en del år på. Vi ligger på niveau med den seneste undersøgelse i 2009, og vi er temmelig gennemsnitlige. Ikke rigtig dårlige. Ikke rigtig gode.
Hvad skal der til for at vi får en bedre folkeskole i Danmark? Skal vi lade os inspirere af asiaterne, der flittigt tester eleverne og i stor stil opdeler dem efter fagligt niveau? Eller skal vi skæve til Polen, hvor man har haft stor succes efter at have droppet det opdelte skolesystem?
Herunder havde b.dk's brugere onsdag fra kl. 12 til 13 chancen for at stille spørgsmål live til formanden for den danske PISA-komité, Niels Egelund, der blev live-interviewet af Berlingskes Bodil Jessen.
Se spørgsmålene og svarene her:

