I over en måned har den nu 18-årige Emilie Meng været forsvundet, men nu hævder en borger at have set hende i Skive i weekenden.

Borgeren henvendte sig til det lokale politi, fordi han mente at have set - og fotograferet - den forsvundne pige på havnen i byen, hvor hun angiveligt kom trækkende med en cykel. Bagpå den var et liggeunderlag og en sovepose, som om hun havde overnattet i området.

»Det var så konkret, at vi tænkte, at det var værd at undersøge,« fortæller politikommissær i Skive Christian Toftemark til Berlingske.

Lokalpolitiet i Skive sendte derfor hundepatruljer ud i et skovområde i nærheden af havnen, dog uden at finde pigen.

Henvendelsen og fotografiet blev efterfølgende overdraget til Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, der leder efterforskningen. Her mener efterforskningsleder Marianne Roed dog ikke, at det er den forsvundne Emilie Meng på billedet, fortalte hun tirsdag morgen til TV Øst.

12 henvendelser siden weekenden

Men efter at den lokale presse i Skive blev orienteret om det mulige link mellem byen og Emilie Meng, og skrev om fotografiet, er flere henvendelser tikket ind:

»Derefter får vi mange henvendelser. Nogle er i tråd med hinanden, mens andre stikker lidt i øst og vest,« siger Christian Toftemark.

Det er blandt andet vidnernes beskrivelser af pigens påklædning og cyklens udseende, der ikke flugter helt med hinanden i de 12 henvendelser, som lokalpolitiet i Skive frem til tirsdag morgen har modtaget i sagen. Desuden drejer nogle af henvendelserne sig om ældre observationer, som stammer helt tilbage fra 11. juli, altså dagen efter Emilie Mengs forsvinden fra Korsør.

Politiet lægger derfor »mere vægt på nogle (henvendelser, red.) end andre«, fortæller politikommissæren.

Teorien om, at den forsvundne Emilie Meng faktisk er set i Skive, er dog ikke afskrevet, og lokalpolitiet i byen har derfor indsamlet videoovervågning flere steder fra Skive by, som nu skal gennemses.

Forsvunden i en måned

Emilie Meng blev senest med sikkerhed set på Korsør Station for over en måned siden. Det var omkring kl. 04 søndag morgen 10. juli, da hun sammen med to veninder ankom til stationen efter, at de tre havde været til fest sammen i Slagelse.

Veninderne tog en taxa fra stationen, mens Emilie ville at gå de få kilometer hjem til forældrenes hus. Overvågningsvideo fra stationen har bekræftet, at den nu 18-årige pige forlod stationen til fods.

Både hundepatruljer, helikopter og dykkere har været ude i området for at lede efter den forsvundne pige. Det samme har en stor gruppe frivillige, der har foretaget flere koordinerede eftersøgninger, og desuden sørget for plakater af Emilie Meng, som er blevet hængt op over det meste af landet.

Siden Emilie Mengs forsvinden har Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi modtaget en række henvendelser fra folk – både i området, men også så langt væk som i Horsens – som mener at have set Emilie.

Politiet meldte dog så sent som i sidste uge ud, at efterforskningen er centreret omkring Korsør, fordi man anså det som mindre sandsynligt, at Emilie Meng er forsvundet til en anden del af landet. Det oplyste politikommissær og efterforskningsleder Marianne Roed til Berlingske.

Berlingske forsøger at få en kommentar fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Berlingske har tidligere blandt andet bragt følgende artikler om den forsvundne Emilie Meng: