Det kan godt være, at den kommende undersøgelseskommission om Skat bliver årelang og omfattende. Men den er helt nødvendig.
Sådan lyder det fra formanden for Folketingets Skatteudvalg, socialdemokraten Lea Wermelin, efter den kommende Skattekommission møder hård kritik.
»Vi har at gøre med en af de største skandaler i Danmarks-historien, som underminerer tilliden til Skat. Vi har brug for svar, så vi kan lære af det og genoprette tilliden til Skat. Vi skylder hinanden, at skandalerne i Skat bliver afdækket,« siger Lea Wermelin.
Reaktionen kommer efter blandt andet Jørgen Grønnegaard Christensen, en af landets mest respekterede professorer i statskundskab, kritiserer den kommende undersøgelseskommission for at blive alt for omfattende:
»Det er et umådeligt bredt og kompliceret kommissorium, som lægger op til undersøgelseskommissionen. Det vil kræve en kæmpe indsats at granske problemerne,« siger Jørgen Grønnegaard Christensen blandt andet.
Det ventes at kommissionen, som Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti har tvunget regeringen til at nedsætte, vil tage 5-6 år. Lea Wermelin mener, at partierne har taget højde for kritikken af kommissionens omfang.
»Vi har lyttet til de kritiske stemmer. Derfor har vi i kommisoriet understreget, at der skal rigeligt med ressourcer, så kommissionen kan løfte sin opgave,« siger Lea Wermelin og tilføjer:
»Hele hovedformålet er, at vi får afklaret med hinanden, hvordan det kunne gå så galt. Hvordan kunne det komme så vidt, at vi igen og igen har set skeletterne vælte ud af skabet i Skat. Vi er nødt til at vide, hvor det gik galt og kigge tilbage på de beslutninger og de fejl, som vi ved er blevet begået i Skat.«
Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti har ikke blot tvunget regeringen til at nedsætte kommissionen, men også til, at kommissionen »opfordres« til at aflevere delkonklusioner. Et forslag, som blandt andet Dommerforeningen har advaret imod.
»Men vi synes, at det jo netop er en måde at imødekomme noget af den kritik, der har været af tidligere undersøgelseskommisioner for at tage for lang tid og først komme med en konklusion efter mange år. Vi synes, at det er en god ting, at kommissionen løbende deler sin læring med Folketinget og danskerne,« siger Lea Wermelin.
Den kommende undersøgelseskommission kommer til at arbejde parallelt med regeringens storstilede plan for Skat, hvor Skat nedlægges og erstattes af syv nye styrelser.
Derfor ærgrer den løbende afrapportering fra kommissionen også skatteordfører Louise Schack Elholm fra Venstre.
»Der er ingen tvivl om, at det er en udfordring, at de to ting kører samtidig. Den løbende afrapportering kan være med til at hindre genopbygningen af tillid til Skat og skabe bekymring blandt medarbejderne,« siger Louise Schack Elholm og tilføjer:
»Vi har hele tiden sagt, at det er fint, at vi får set på tingene i Skat. Men vi kan ikke vente 5-6 år på, at en kommission bliver færdig. Derfor er vi også kommet med vores udspil, som skal rette op på Skat.«
I starten af juli bad justitsminister Søren Pape Poulsen Østre og Vestre Landsret om at udpege en dommer til at stå i spidsen for kommissionen senest i uge 33.