De unge socialdemokrater i DSU opfordrer nu udenrigsminister Martin Lidegaard (R) til at skrue bissen på over for Israel for at stoppe landets »aggressive fremfærd i Gaza«.

Det skal ifølge DSU ske ved, at Danmark indfører sanktioner mod de israelske bosættelser.

»Vi skal have stoppet krigen nu, før endnu flere børn og uskyldige dræbes eller såres. Det er en utrolig ulige kamp, vi er vidne til, og derfor må det internationale samfund tage konkrete skridt for at stoppe Israels aggressioner,« siger formanden for DSU, Alexander Grandt Petersen, i en pressemeddelelse.

Han opfordrer den danske regering til at »gå forrest« og lægge pres på Israel for at »stoppe besættelsen«.

»Så længe israelske bosættere tiltvinger sig mere og mere af det palæstinensiske areal, vil vi ikke kunne se en fredelig løsning på konflikten. Vi må derfor gøre meget mere for at sende et klart signal om, at bosættelserne er fuldstændig uacceptable,« siger DSU-formanden, der opfordrer regeringen til at »sikre en total boykot af handel med varer, tjenesteydelser og finansielle transaktioner mellem Danmark, EU og bosættelserne«.

Inden for de seneste ti dage har mindst 250 palæstinensere mistet livet, efter at Israel har indledt en offensiv mod Hamas-bevægelsens tilholdssteder i Gazastriben.

Hamas har svaret igen ved at fyre hundredvis af raketter mod Israel. To israelere har mistet livet.