Det var hurtigt ind og hurtigt ud for Hu Jintao, der i dag blev officielt modtaget af dronningen på Amalienborg, inden de to sammen kørte videre mod Amaliehaven i den kinesiske præsidents Audi.
Inden da var Amalienborg slotsplads blevet ryddet for mennesker og afspærret i en radius på flere hundrede meter. Kun sikkerheds- og pressefolk var til stede. Blandt andet Xiao Zhitao fra kinesisk nationalradio, der var meget imponeret over Amalienborg.
- Det er et virkelig smukt sted. Det er første gang, jeg er i Danmark, sagde han.
Presse og sikkerhedsfolk fik dog hurtigt selskab af kinesere fra Hu Jintaos delegation, flere sikkerhedsfolk, politimotorcykler, biler og heste, mens der lød et »giv agt!« fra de 12 gardere, der havde taget opstilling i pladsen sydvestlige hjørne.
Garderhusarregimentets Hesteeskadrons marchmusik gav genlyd på pladsen, da de rød- og blåklædte garderhusarer ankom fra den nordvestlige indgang til slotspladsen. Det eneste andet, der kunne høres, var de helikoptere, der cirklede rundt højte oppe over slotspladsen.
En efter en ankom biler med sikkerhedsvagter eller folk fra den kinesiske delegation. De fleste af bilerne var tyske: Volkswagen, Mercedes - og så en helt bestemt Audi med nummerpladen »220«, et kinesisk flag på højre side og et dansk på venstre. Det var på bagsædet af denne bil, at Hu Jintao sad.
Han blev modtaget af ceremonimester Christian Eugen-Olsen, der åbnede bildøren. Hu Jintao har nægtet at svare på spørgsmål fra den danske presse under sit besøg, men både han og konen, Liu Yongqing, løftede pænt armen og gav de fremmødte journalister et hurtigt vink og et smil, inden deefter cirka 10 sekunder forsvandt ind i Christian VII's Palæ, også kaldet Moltkes Palæ, hvor dronningen og prins Henrik ventede.
Herefter ankom regentparrets bil, »Krone 1« og parkerede bag ved Hu Jintaos Audi. Imens Hu Jintao var inde til besøget hos Dronningen benyttede flere fra hans kinesiske følge muligheden for at tage et par billeder sammen med de to gardere med bjørneskindshuer, der bevogtede indgangen bevæbnet med Colt-rifler med bajonetter. Der var tid til et kort møde mellem Hu Jintao og dronning Margrethe, hvor der blandt andet skulle udveksles gaver - præsidenten havde medbragt et maleri.
Der gik ikke mange minutter, før de omkring 20 politimotorcykler, der var på pladsen, gassede op og kørte mod Amaliehaven. Samtidig begyndte de omkring 15 fortrinsvist sorte biler at tænde motorerne. Da kom dronning Margrethe, klædt i lyserødt, til syne i døren til Christian VII's Palæ. Hun kiggede op og smilede, men der er lagt et stramt program for hele dagen: Efter 10 sekunder var også hun væk. Dronningen satte sig ind til venstre for Hu Jintao på bagsædet i hans Audi, mens prins Henrik fik selskab af Hu Jintaos kone, Liu Yongqing, i regentparrets Rolls Royce.
Herefter kørte hele bilkortegen mod Amaliehaven, hvor Hu Jintao og hans kone sammen med regentparret skal ombord på Kongeskibet Dannebrog. Der var tilskuere hele vejen rundt om Amalienborg, men på afstand grundet sikkerhedshensyn. På Sankt Annæ Plads havde en del tilskuere for eksempel taget opstilling uden for det rød-hvid-stribede politibånd. Her blev der spærret af indtil omkring klokken 12.15, selvom præsidenten og Dronningen allerede en time inden dette tidspunkt var kørt til Amaliehaven.
Efter sejlturen med Kongeskibet Dannebrog skal Hu Jintao se Den Lille Havfrue. Senere i dag skal han møde kronprinsparret på Rosenborg, og i aften er han inviteret til gallamiddag på Christiansborg.