Det danske sommervejr har i dag vist sig fra sin bedste side. Men nu advarer Danmark Meteorologiske Institut og TV2 Vejret om, at der ligger et uvejr og lurer syd for Danmark:
»I løbet af i onsdag eftermiddag og aften, samt natten til torsdag, er der risiko for skybrud. I øjeblikket ser det ud til, at uvejret rammer de sydlige og østlige dele af landet,« siger Olaf Mathiassen, meteorolog hos DMI.
Hvis du har sommerhus i det sydlige Jylland, på Fyn, Sjælland eller Lolland-Faster er der dermed ekstra god grund til at tjekke, om du har husket at lukke vinduerne.
»Et varsel sendes tidligt ud 12 timers før, så det kan vi ikke sende ud endnu. Nu forsøger vi bare at forberede folk på, at der er en potentiel risiko for skybrud,« siger Olaf Matthiasen og fortæller, at det er markante mængder regn, der lige nu truer med at gøre en ende på det danske sommervejr for nu:
»Det er stadig meget usikkert, hvor meget regn skybruddet kan give. Men det er mere end 15 millimeter inden for en halv timer,« siger Olaf Matthiassen.
Han anbefaler derfor, at man holder øje med vejrudsigterne i aften og i morgen tidlig for at få en endelig bekræftelse på, om skybruddet rammer Danmark.
Tjek vejrkortene i toppen af artiklen for at se, hvordan uvejret forventes at bevæge sig ind over landet. Klik på tallene under billedet øverst, så får du vejrkortene at se.