Hvis du dukker op om morgenen i Føtex i Amagercentret, ender du selv bag kasseapparatet. Supermarkedet beder nemlig kunderne om selv at afslutte deres indkøb i stedet for at stille sig i kø ved en af de velkendte kasselinjer med sorte rullebånd. Kunderne bliver gelejdet hen til selvbetjente skærme, hvor de selv skal finde stregkoderne på varerne og printe deres indkøbsbon ud.
Den selvbetjente udgave af kasseapparatet har for flere år siden vundet indpas i en række store varehuse. Mens kunderne slipper for at sige »hej« og »på beløbet« til kasseekspedienten, handler det for butikkernes ejere ikke om at skære i antallet af ansatte, bedyrer man både i IKEA og Føtex. Begge kæder har opstillet selvbetjente kasseapparater til deres kunder, fordi det giver dem valgfrihed.
»Vi betragter det her som et tilbud til vores kunder, hvor de selv kan vælge, hvordan de vil blive betjent. Vi kan se, at det typisk er dem, der ikke har så mange varer og gerne vil springe køen over, der klarer det selv,« siger Steffen Skov Larsen, projektleder i Føtex.
Det udsagn går igen hos IKEA.
»Vi fokuserer på at være tilgængelige for vores kunder, og den her løsning har vist sig at være en løsning, der gavner dem. Men det hjælper selvfølgelig også os, fordi de ikke behøver at vente særlig lang tid,« siger Edward Moreno, kundechef i IKEA Danmark.
Modsat Føtex’ selvbetjente kasser håndterer IKEAs ikke sedler og mønter, og derfor skal den femtedel af kunderne, der foretrækker at betale kontant, stadig have bemandede kasser at gå til, oplyser IKEA.
De ansatte glade for selvbetjening
Kunderne har nemt ved at omstille sig, oplyser både IKEA og Føtex, der heller ikke oplever et større svind, når kunderne selv klarer at gøre regnskabet op.
Og begejstringen over de selvbetjente kasser er også til stede uden for ledelsen i Dansk Supermarked og IKEA. Kasserne betyder nemlig, at arbejdet er blevet mindre stillesiddende, for de ansatte går nu rundt, mens de betjener kunderne.
»Det er fint nok. Tiden går hurtigt,« fortæller Rolla Ali, mens hun hjælper en nødstedt kunde med at lægge varer på vægten ved kassen i Føtex i Amagercentret.
Siden efteråret 2011 har der været mulighed for selvbetjening i butikken, når indkøbet skal afsluttes. Tidligere sad Rolla Ali bag et kasseapparat. Nu, hvor hun selv kan vælge, foretrækker hun at stå midt mellem de syv selvbetjente kasser og assistere kunder, der selv scanner deres varer og betaler.
»Kunderne har sværest ved at scanne frugt og grøntsager, for der er ikke stregkoder på. Så skal man lige hjælpe. Det er det samme med flaskebonner, for der er mange, der ikke ved, at man også kan betale med dem,« fortæller hun.
En medarbejder mindre
Rolla Alis chef er også tilfreds med systemet.
»Det fungerer rigtig, rigtig godt for os. Det går hurtigt, men det forudsætter, at der ikke kommer indkøbsvogne med mange varer herind, for systemet er mere kurve-venligt,« siger Gitte Mahler, teamkoordinator i Føtex i Amagercentret.
Hun oplyser, at det med tiden har været muligt at nøjes med en medarbejder mindre, der selv sagde op, siden de selvbetjente kasser kom til Amagercentret. Fyringerne har heller aldrig været målet, fastholder projektleder Steffen Skov Larsen fra Føtex.
»Det her er ikke et besparelsesinitiativ. Det vil jeg gerne holde fast i. Hvis vi har en pose penge, som vi skal bruge på at bemande en butik, kan vi fordele de ressourcer anderledes. Vi har ikke opsagt nogen på grund af det her,« siger projektlederen.
Coop beholder kassedamerne
Lørdag åbnede Føtex et helt nyt supermarked i Kokkedal, hvor de selvbetjente kasselinjer er tænkt ind fra starten. Det samme gør man i IKEA, når der indrettes nye varehuse.
»Vores selvbetjeningskasser er blevet best practice i IKEA globalt. Internt har vi kommunikeret, at det er en løsning, som fungerer, og vi anbefaler, at alle varehuse tager den i brug,« siger kundechef Edward Moreno.
Landets anden store dagligvarekæde, Coop, har dog ikke planer om at følge i de spor.
»Det er ikke så mange år siden, vi investerede i nye betjente kasseterminaler. Derfor er vi ikke blevet fristet af også at skulle ud og investere i selvscanningskasser. Grundlæggende kan vi godt lide, at der er kontakt mellem kunder og personale. Vi vurderer ikke, at kunderne er voldsomt interesserede i de her kasser. Det ser vi ud fra de erfaringer, som vi ser i branchen,« siger Jens Juul Nielsen, informationsdirektør i Coop.
Ifølge ham vil det »med sikkerhed« være dyrere for Coop at indføre de selvbetjente kasser i forhold til det nuværende system.
De danske butikker nøler
Hvis man som dansker drømmer om at kunne tage på indkøb midt om natten, er de selvbetjente kasser ikke et skridt i den retning, oplyser dagligvarekæden selv. Det overrasker ikke en kender af den danske dagligvarebranche, for selv om der sammenlagt er over 50 danske butikker med mulighed for selvbetjening ved kassen, er virksomhederne generelt ikke særligt progressive, mener lektor i afsætning på CBS Mogens Bjerre.
»Jeg synes, det er tankevækkende, at du i udlandet ikke møder et større supermarked med respekt for sig selv, som ikke giver folk de her muligheder. Englænderne er noget længere fremme med deres butiksindretning, end vi er. De er meget optagede af, at kunden skal have tid til at sludre, hvis de har lyst til det, og kunne slippe hurtigt af sted, hvis de vil det,« siger Mogens Bjerre.
Han kalder de danske supermarkeder »tøvende«, når det gælder selvbetjening. Det kan skyldes kunderne selv, forklarer han.
»Hvis man er det mindste i tvivl eller er bange for at ligne en idiot, vælger man den sikre løsning og går til den almindelige kasse for ikke at spilde tid,« siger Mogens Bjerre.