GRÆKENLAND: Den græske regering har optrådt urimeligt over for EU i forbindelse med forhandlingerne om landets gældsproblemer. Grækerne har bare at betale deres gæld.

Det er den klare holdning blandt danskerne, viser en ny, international undersøgelse, som YouGov har lavet for Berlingske og en række europæiske medier.

Flere end 185.000 borgere fra Danmark, Sverige, Storbritannien, Finland, Frankrig og Tyskland har mellem onsdag og fredag svaret på en række spørgsmål om forhandlingerne om Grækenlands gældsproblemer, og det viser sig, at danskerne er blandt de største tilhængere af en linje over for det økonomisk pressede land.

68 procent af danskerne mener ifølge undersøgelsen, at den græske regering har været urimelige i deres krav om en mindre hård sparepolitik i landet, end den kreditorerne har lagt op til.

Samtidig mener 77 procent af danskerne, at landene i eurozonen har været rimelige over for Grækenland i forhandlingerne. Dermed er danskerne de mest venligt stemte overfor eurolandenes politik blandt de seks landes borgere.

På spørgsmålet om, hvorvidt EU bør nærme sig grækernes ønske og skære en del af deres gæld fra, eller om man bør fastholde de strenge reformkrav over for grækerne, er danskerne også klare i mæglet.

Her svarer kun 21 procent, at EU bør give efter for Grækenlands ønsker, mens 64 procent af de adspurgte danskere mener, at EU skal fastholde de stramme reformkrav til Grækenland, hvis landet ønsker nye lån.

På netop det spørgsmål er finnerne dog endnu mere kritiske over for grækerne, end danskerne er. I Finland mener tre fjerdedele, at EU skal holde fast, mens flertallet af de adspurgte i Storbritannien mener, at EU skal give efter de græske ønsker.

Danskerne lægger sig også forrest blandt de seks lande, når spørgsmålet går på, om de tror, at Grækenland må forlade eurosamarbejdet inden for det næste halve år. Det tror 62 procent af danskerne.

Men ét er, hvad man tror. Noget andet er, hvad man ønsker, og her kan danskerne slet ikke følge med finnerne og tyskerne i deres ønske om at smide Grækenland ud af euroen. 34 procent af danskerne ønsker, at grækerne forlader valutasamarbejdet, mens det samme gælder for 47 procent af tyskerne og 45 procent af finnerne.

21 procent af danskerne ønsker, at Grækenland helt forlader EU. Men her er danskerne faktisk også mere positive over for Grækenland, end de andre fem lande er. 35 procent af franskmændene og 30 procent af tyskerne ønsker, at Grækenland forlader EU, viser undersøgelsen fra YouGov.