Dansker i front ved VM i poker
Tre danske pokerhajer er tilbage blandt de sidste 36 i den store VM-turnering i Las Vegas.
Tre danske pokerhajer er tilbage blandt de sidste 36 i den store VM-turnering i Las Vegas.
Danmark står med gode kort på hånden til at præstere et topresultat ved VM i poker, World Series of Poker, i Las Vegas.
I alt 36 ud af 6.358 spillere er tilbage i den store, prestigefyldte hovedturnering. Og var tre af dem danskere, da femtedagen sluttede her til formiddag dansk tid - natten til søndag lokal tid i Nevada.
Bedst ser det ud for den 31-årige professionelle pokerspiller, britisk bosatte Philip Hilm, der ligger nummer to i det tilbageværende tunge felt med en spinkel margen op til den førende amerikaner, David Tran.
Men også Christian Togsverd og Mikkel Madsen hænger fast i turnering - dog i den kedelige ende.
Den danske pokerstjerne Gustav "Gus" Hansen måtte forlade World Series of Poker på en flot 61. plads.
Når de sidste 36 spillere i aften klokken 21 dansk tid samles ved fire pokerborde i det store konferencerum på det enorme Rio All Suite Hotel & Casino, spiller de videre om de helt store millionpræmier.
Hver spiller er nu sikret mindst 1,5 million danske kroner, men alle 36 drømmer om førstepræmien på knap 45 millioner kroner.