Onsdag formiddag er et af verdens største nyhedsmedier, CNN.com, gået i breaking news-mode over de fire dræbte løver i Københavns Zoo.
Og når selveste CNN prioriterer sine nyhedshistorie med den vinkel, venter der næsten med statsgaranti endnu hårdere verbale angreb mod den gamle have på Frederiksberg og zoo-direktør Bengt Holst.
Twitter fyldes også med konstante opdateringer om de fire raske løver, der er blevet aflivet i Københavns Zoo for at gøre plads til en ny hanløve.
Zoo: vi afliver ikke uden grund
Zoo fastholder, at man absolut ikke afliver uden grund, men at der selvfølgelig er tanke bag handlingen.
Men det synes ikke at formilde langt størstedelen af de personer, som minut for minut verden over raser ud bl.a. på Twitter over aflivningerne. Ikke mindst fordi aflivningerne af de fire løver kommer lige i halen af aflivningen på den raske giraf Marius.
Der i øvrigt endte som løvemad for nogle af de dyr, der nu selv har måttet lade livet.
Spreder sig i USA
Nyheden om Københavns zoologiske Haves løveaflivning spredte sig i nat i de amerikanske medier.
Både CNN, FOX og CBS bragte i deres aftenudsendelser ellers nyheden i relativt rolige og sobre vendinger. Således har ingen journalister endnu reageret med en harme, der dominerede, efter Zoo i København aflivede giraffen Marius.
Men i internetavisernes kommentarfelter raser den almindelige læser med både vrede, harme og had. Brugernes skriver bl.a.:
- Slet Danmark fra landkortet. Danmark er et forfærdeligt land. Og de fortjener det absolut værste.
- Jeg kan se, de stadig dyrker Hitlers politik over for dyr. Hvor kan man klage.
- De burde simpelthen lukke Københavns Zoologiske Have
Forberedt på det værste
Det var den britiske avis The Guardian, der tirsdag - som det første internationale medie - skrev om de fire løver - to unge og to gamle, der måtte aflives, før en avlsdygtig ung han blev introduceret til flokken.
Og selvom ledelsen i Københavns Zoo var forberedt på det værste, regner man stadig ikke med en mediestorm, som den, der fulgte efter Marius' dødsfald.