Danske firmaer lurepasser i guldrandede vækstlande
Danske virksomheder tjener dobbelt så mange penge på investeringer i udviklingslande, som de gør på de modne markeder.
Danske virksomheder tjener dobbelt så mange penge på investeringer i udviklingslande, som de gør på de modne markeder.
Alligevel bliver stort set alle investeringer foretaget i kendte markeder og dermed går virksomheder går glip af milliardgevinster, skriver dagbladet Børsen.
Til trods for, at investeringer i de såkaldte BRIK-lande, Brasilien, Rusland, Indien og Kina, årligt giver et dobbelt så stort afkast sammenlignet med investeringer foretaget i klassiske lande som Sverige, Tyskland og USA, så står de lovende vækstlande kun for sammenlagt 3,5 pct. af de samlede danske investeringer i udlandet.
Det viser nye tal fra Nationalbanken.
De samlede investeringer foretaget af danske virksomheder i udlandet beløb sig til 962 mia. kr. ved udgangen af 2009.
»Langt de fleste virksomheder herhjemme foretager investeringer i udlandet i de modne markeder, til trods for at vi kan se, at den store vækst er i udviklingslandene,« siger Torben Huus, vicedirektør i den offentlige investeringsfond IFU, der hjælper danske virksomheder med investeringer i udlandet.
Investeringer, der sammenlagt giver omkring 50 mia. kr. i afkast om året. Selvom danske virksomheder stadig investerer mest i de kendte markeder, er investeringerne i de fremadstormende BRIK-lande steget til nærved det dobbelte siden 2004. Fra kun at udgøre 2 pct. af de samlede investeringer udgjorde de i 2009 3,5 pct. Men 3,5 pct. af investeringerne er alt for lidt, mener Torben Huus fra IFU:
»De modne markeder ligger fladt, mens disse markeder boomer. Og ved at etablere sig i eksempelvis Kina, får man de samme fordele som de kinesiske spillere,« siger Torben Huus til Børsen.