Landets største bank gnaver fortsat af på tabskontoen, og forretningens volumen står i stampe. Ydre modgang fører nu til indre forandringer. Bestyrelsesformanden Eivind Kolding overtog i februar posten som administrerende direktør, idet Peter Straarup gik på pension. Derfor er et større strategiarbejde sat i gang, der sigter på interne forandringer og opstramning med henblik på at forbedre indtjeningen.

De to vigtigste skridt er prisforhøjelser og lavere omkostninger. Tredje led er en omorganisering fra geografisk opdeling til tre typer af kunder uanset land: private, erhverv og institutioner/ handel mv. Forandringen giver den nye topchef en behændig mulighed for at sammensætte sit eget ledelsesteam. Den vigtigste post som chef for kreditter og risici er dog åben.

Køb adgang til hele AktieInfos analyse af ugens aktie - Danske Bank.


De to vigtigste skridt er prisforhøjelser og lavere omkostninger. Tredje led er en omorganisering fra geografisk opdeling til tre typer af kunder uanset land: private, erhverv og institutioner/ handel mv. Forandringen giver den nye topchef en behændig mulighed for at sammensætte sit eget ledelsesteam. Den vigtigste post som chef for kreditter og risici er dog åben.

Stagnation giver krav om dynamik

Aktiviteten er fladet ud i omfang siden finanskrisen brød ud i 2008. Banken ser ud til at tjene et afgørende bidrag fra handel, hvor der indgår en ledsagende eksponering i form af derivatkontrakter, genkøbsaftaler og lignende. Man tjener med andre ord mange penge ved at påtage sig en risiko. Opgaven er at vurdere og håndtere disse risici ansvarligt. Det er umuligt at vurdere blot nogenlunde nøjagtigt udefra, og finanskrisen viste jo, at sektorens egne folk generelt heller ikke var i kontrol.

Stilstand i samfundsøkonomien og nedtrapning af høj belåning af fast ejendom kendetegner samfundsøkonomien i Nordeuropa. Norge trodser dog dette syndrom med fornyet skub i udlån og boligpriser som en undtagelse. Truslen om yderligere tab er latent i Irland/ Nordirland, og dansk landbrug står ligeledes i en presset situation. Lav rente er afgørende for at holde det hele oppe. Hvis denne struktur med stimulering ændres, kan det få voldsomme konsekvenser.

Set i forhold til andre store nordiske banker har Danske Bank måttet bogføre relativt store hensættelser de seneste fire år - samlet 65 mia.kroner. De rapporterede årlige overskud har været af en størrelse, der må betegnes som 0 set i forhold til bankens egenkapital. Grundlaget blev styrket med ekstra 20 mia. kroner fra aktionærerne i 2011, og nu skal man klare sig ud fra denne ramme. I medierne har gentagne skriverier udtrykt undren og utilfredshed med rentabiliteten og bankens grå image. Alt det skal ledelsen nu prøve at forbedre.

Vagtskifte eller ej

Bestyrelsens formand Eivind Kolding overtog posten som topchef i en særpræget manøvre.Det stillede bankens bestyrelse i et mærkværdigt lys. Angiveligt var der ingen kvalificerede medarbejdere i banken, og det virker jo ikke betryggende. Tillid er afgørende for en bank.

Nu gælder det for ledelsen om at vise handlekraft og fornyelse. Reformulering og omorganisering forventes at være fastlagt om få måneder, hvilket tyder på begrænset omfang af forandringerne. Det vigtigste punkt er at vise tempo i handlekraften og opstille en ny dagsorden.

Strukturen i en bank er domineret af kundeaftalernes tidsmæssige udstrækning med langsom udskiftning. Jo længere tidsramme, des mere præg af sparekasse og kreditforening. I Danske Bank satses på alle kundetyper og private fylder i antal. Derfor er ledelsen nødt til at gå »blødt« til værks.

Stabile relationer og en fase med lav konkurrence giver plads til at stramme vilkårene over for kunderne. Prisforhøjelser er sat i gang og vil formentlig blive forstærket. I praksis vil det betyde mere individuelle priser, idet stærke kunder vil kræve rabat eller skifte bank. Netto vil det dog give en markant stigning i renteindtægterne.

Udgifterne skal reduceres med to mia. kroner over to år, hvilket svarer til otte procent.Opgjort i antal jobs påregnes en nedgang på 2.000. Selvbetjening og lav aktivitet med nye kundeaftaler er baggrunden.

Udsigter for 2012-14

Effekten af stramningerne vil for alvor slå igennem næste år på indtjeningen fra de traditionelle bankydelser. Derimod kan det blive vanskeligt ( for risikobehæftet) fortsat at tjene mange penge på finansiel storhandel, og dermed kan bidraget herfra blive antastet. Tab på udlån er dog det afgørende punkt, og trods relativt høje hensættelser er det under kontrol.Problemer vil imidlertid opstå, hvis/ når renteniveauet som helhed skifter opad. Så kan en bølge af nye store tab blive udløst. Håbet er, at tiden vil nå at læge sårene og jævne tabene ud.

Realistisk set vil det tage flere år før økonomien i Nordvesteuropa igen er på fode og tabene stopper. Med forbehold for et rentechok og dyk på ejendomsmarkedet ser kapitalgrundlaget ud til at være tilstrækkeligt stort. Det handler derfor mest om, hvor lang tid der går, før forbedringerne kommer.

Aktien

Forrentningen af egenkapitalen skal to-til tredobles fra det lave niveau på skønsmæssigt fem procent i år. Opgaven er imidlertid svær, idet risikoprofilen skal styres stramt. Balancesummen og de såkaldte Off Balance poster er ekstremt store og bør nedbringes som et mål i sig selv. Styring er afgørende, og de turbulente tider har vist, at teoretiske modeller ud fra statistik ikke kan sikre en bank mod kriser.

Vi forventer i år for første gang igen en indtjening af rimelig størrelse. P/ E tallet kan skønnes til 11,9 ( 83/ 7). Indre værdi er 137 kroner pr. aktie. Discounten er voldsom med en børsværdi på 77 mia. kroner over for en bogført egenkapital på 127 mia. kroner. Krisestemningen omkring Grækenland rammer også her. Det synes dog at være hul i hovedet og fremkalder dermed en gunstig lejlighed til køb af aktien både på kort og langt sigt.

Analysen er udarbejdet af Aktieinfo Danmark ApS, som ikke kan drages til ansvar for konklusioner og råd. Hvis Aktieinfo eller dets ansatte ejer aktier i det selskab, der analyseres, må de ikke handle selskabets aktier tre uger før og tre uger efter, at analysen er offentliggjort.