Danske Bank gøder jorden til 2013
Med stram omkostningsstyring og fokus på indtjeningen, er der håb forude for Danske Bank - men først i 2013, vurderer analytiker. Aktien stiger på skuffende regnskab.
Med stram omkostningsstyring og fokus på indtjeningen, er der håb forude for Danske Bank - men først i 2013, vurderer analytiker. Aktien stiger på skuffende regnskab.
Det ser ud til at vende for Danske Bank, men først skal banken igennem endnu et år med smalhals, store nedskrivninger og et resultat, der lader meget tilbage at ønske for et pengeinstitut af Danske Banks kaliber.
Torsdag morgen fremlagde banken et resultat af regnskabsåret 2011, som var dårligere end ventet, og meldingen er klar: Det bliver ikke bedre i 2012.
Men både investorer og analytikere ser alligevel gode takter i regnskabet.
Omkostningerne holdes på niveau med 2010, og banken er i færd med at udrulle en spareplan, der skal barbere to milliarder kr. af omkostningerne - og reducere medarbejderstaben med 2.000 - over de næste tre år.
Samtidig har Danske Bank udvidet rentemarginalen markant i løbet af 2011, og annoncerer, at der er mere på vej.
Dermed er der håb for bedre resultater i løbet af næste år.
"Det gøder jorden for en bedre bundlinje i 2013, men det skal også til, for lønsomheden og rentabilliteten er noget lavere end de store nordiske banker," siger Bjørn Schwarz, aktieanalysechef i Sydbank.
Investorerne belønner torsdag formiddag Danske Bank for de udsigter og sender aktien op med 4,1 pct. til kurs 88,5 efter en times handel.
"De fleste investorer vil rette blikket fremad og se, at med de tiltag vi ser i støbeskeen, er der udsigt til en bedre lønsomhed og bedre rentabilitet i 2013 og fremefter," siger Bjørn Schwarz.
Ny mand ved roret er bankens tidligere bestyrelsesformand Eivind Kolding, der tager over den 15. februar.