Dansk Supermarked er for alvor gået i offensiven.

I sidste måned bebudede supermarkedskæmpen, der blandt andet har Bilka, Føtex og Netto, at sidstnævnte kæde over en årrække skal udvides med 100 butikker.

Og nu lyder meldingen, at koncernen også vil åbne flere Føtex Food-butikker og Føtex-varehuse.

»Der er plads til en hel del flere Føtex Food i København, og med Føtex har vi en unik position til at indtage de beliggenheder, der kommer til rådighed, fordi Kvickly ikke har åbnet varehuse på det seneste,« siger adm. direktør Per Bank, der ikke vil sætte antal på.

Dagligvarekæmpen har i dag 83 Føtex-varehuse og 18 Føtex Food. Føtex-direktør Thor Jørgensen har tidligere oplyst til Berlingske, at han har ambitioner om at fordoble de 11 Føtex Food i København og at åbne 1-2 Føtex-varehuse om året.

»Det kommer meget an på, hvor gode vi er til at få de enkelte lokationer, men så snart, der kommer en god mulighed, snupper vi den,« siger Per Bank.

Coop: Markedet er mættet

Meldingen kommer efter, at Dansk Supermarked torsdag fremlagde den højeste omsætning nogensinde. Den samlede omsætning steg i 2017 med 906 mio. kr. til 58,8 mia. kr. En vækst, der vælter ærkerivalen Coop af tronen som den største dagligvarekæmpe herhjemme. Ifølge Finans har Dansk Supermarked nemlig siden efteråret har haft en større markedsandel indenfor salg af dagligvarer end Coop Danmark. Dansk Supermarked har godt en tredjedel af markedet, mens Coop Danmark ligger en til to pct. efter.

Markedet er måske, lidt frækt sagt, mættet med Fakta og Brugsen-butikker. Men jeg tror ikke, det er mættet med Netto og Føtex

Dansk Supermarkeds nye ekspansionsplaner kommer efter et turbulent år i dansk dagligvarehandel. Først besluttede Dagrofa at lukke sin discountkæde Kiwi, hvorefter Dansk Supermarked overtog 100 butikker, som den er i gang med at omdanne til Netto-butikker. Coop er gået den modsatte vej med 47 lukninger i det underskudsgivende Fakta samt 11 Irma-lukninger.

Hos Coop har det fra adm. direktør Peter Høgsted lydt, at supermarkedskæmpen nu tager bestik af, at det danske dagligvaremarked, der er et af de lande med flest kvadratmeter supermarked pr. indbygger i Europa, er mættet.

Hos Per Bank lyder det i stedet: »Markedet er måske, lidt frækt sagt, mættet med Fakta og Brugsen-butikker. Men jeg tror ikke, det er mættet med Netto og Føtex, for vi kan konkurrere ved at åbne flere butikker. Når der kommer en stærk Netto-butik, så er der andre, der må lukke,« siger han.

Flere Føtex Food med færdigretter

Den danske dagligvarehandel kæmper i øjeblikket med, hvordan den skal omstille sig til danskernes ændrede forbrugsvaner. Fremfor hakkekød og kartofler, der venter på at blive skrællet, bliver der i stadig større stil lagt færdigretter og måltidløsninger i indkøbskurven. Netop derfor ser Per Bank gode muligheder for flere Føtex Food i København.

»De sælger mange convenience-produkter og er en mulighed for at få en endnu større del af det marked,« siger han.

Regnskabet er det første, efter Dansk Supermarkeds ejere, Salling Fonden, sidste år tilbagekøbte de sidste 19 pct. aktier fra A.P. Møller - Mærsk. Og netop tilbagekøbet har ifølge Per Bank stor betydning for, at dagligvarekoncernen nu kan gå i offensiven og ekspandere.

»Nu er vi fondsejet og har ikke længere en del af vores overskud, der skal gives væk til aktionærer på børsen, der bare skal hive flere og flere penge ud. Det betyder, at vi kan tænke langsigtet og tage nogle beslutninger, som måske gør ondt på kort sigt, men som gør godt på lang sigt,« siger han og anerkender, at et driftsresultat på 2,134 mia. kr. og en bundlinje på 1,698 mia. kr. ikke er prangende for en virksomhed, der omsætter for knap 60 mia. kr.

»Det er et marked med hård konkurrence, vi er i. Når man sammenligner vores resultat med vores danske og europæiske konkurrenter, så placerer vi os med en overskudsgrad på 4,2 pct. i den bedste tredjedel af europæisk retail. Men det er ikke en branche, hvor vi for alvor kan skumme fløden,« siger han.