De to politikredse Nordsjællands Politi og Midt- og Vestsjællands Politi bekræfter over for Berlingske Nyhedsbureau, at de pårørende til de seks danskere, der natten til søndag omkom i en sommerhusbrand 150 kilometer nordøst for Gøteborg, nu er blevet underrettet om tragedien.
- Underretningen i vores kreds er foretaget, fortæller kommunikationsmedarbejder Martin Bjerregaard fra Midt- og Vestsjællands Politi.
Samme melding lyder fra Nordsjællands Politi.
- Vi har foretaget de underretninger, vi skulle, siger vagtchef Ulrik Linden.
Svensk politi har tidligere bekræftet, at de seks omkomne er fire voksne og to børn.
- Vi ved endnu ikke, hvor gamle ofrene er, eller hvordan de er relateret. Det skal de tekniske undersøgelser vise, siger chef for nærpolitiet i Falkøbing, Jeanette Arvidsson.
Hun fortæller, at to af de omkomne boede i Danmark, mens de fire andre var bosiddende i Sverige.
De tekniske undersøgelser, som lige nu er i gang, skal ligeledes vise, hvordan branden er opstået. Men hvornår der foreligger yderligere svar, ved Jeanette Arvidsson endnu ikke.
Man vil dog stadig ikke udelukke, at der kan ligge en forbrydelse bag branden.
- De tekniske undersøgelser skal vise brandårsagen, siger Arvidsson.
Den dansk-ejet ødegård brændte natten til søndag ned til grunden. Det var en nabo, der søndag morgen opdagede, at en brand havde raseret gården i løbet af natten. Naboen, som bor omkring 500 meter væk, havde ikke bemærket noget udsædvanligt, da han omkring klokken 01 var ude og lufte sin hund, men søndag morgen var gården altså udbrændt.
Brandvæsenet nåede frem til grunden nær landsbyen Tidaholm ved 10.30-tiden. På det tidspunkt var kun soklen tilbage.
Naboer fortæller til Sveriges Radio, at ødegården er ejet af tre danske familier, som har brugt den som sommerhus siden 1960erne. Gården var uden el og rindende vand.