En meddelelse tikker ind på din smartphone. Det er en anmodning om, at du skal køre ud og levere nogle varer fra Irma til en kunde. Du stiger op på cyklen, kører i Irma hvor varerne allerede er blevet pakket i en pose, tager den med og kører den ud til kunden.
Færdig’ arbejde. Sådan fungerer den nye deleøkonomiske app, Fetch, hvis du er tilmeldt som cykelbud eller »Fetcher«, som det kaldes.
Er du kunde, vælger du bare de varer, du gerne vil have fra appens sortiment, godkender og venter i maks 20 minutter.
Appen er stiftet af Emil Døi van Dijk Jensen og Christian Thorborg og den bygger på et idégrundlag, der opstod på en rejse i udlandet.
»Vi var en tur i USA, hvor vi lagde mærke til, at man kan få alt, hvad man vil have, lige når man vil have det. Det er det samme i Kina og mange andre steder i verden, så derfor tænkte vi, at vi gerne ville være dem, der introducerede det koncept til Danmark,« siger Emil Døi van Dijk Jensen.
Fetch har på sin korte levetid landet en samarbejdsaftale med Irma i København, der har sagt ja til at pakke indkøbsposer til afhentning af cykelbudene.
»Irma synes, det er smart, fordi de får lov at brande sig som en mere innovativ virksomhed. Og så øger de selvfølgelig også deres salg af varer,« siger Emil Døi van Dijk Jensen.
Cykelbudene får i samme ombæring også noget ud af det. 19 kr. tjener en Fetcher på en tur på 20 minutter, skriver virksomheden på hjemmesiden, men medstifteren forklarer, at den pris faktisk er højere. 19 kr. er en intropris, og cykelbudenes løn er reelt 50 kr. for en cykeltur. Til at starte med betaler Fetch de resterende 31 kr. til budene, for som medstifteren siger:
»Vi tror ikke, at folk vil finde et økonomisk incitament i 19 kr.«
Som cykelbud vil man kunne komme op og tjene 150 kr. i timen på sine vareleveringer. Det er dog ikke planen, at Fetch skal blive ved med at betale differencen. Prisen for folk, der køber dagligvarer vil derfor blive højere hen ad vejen, fortæller Emil Døi van Dijk Jensen.
Levering af dagligvarer til døren er som sådan ikke et nyt koncept, men er allerede kendt fra især Nemlig.com. Det nye i Fetch er, at de lover, at varerne kan være kunderne i hænde indenfor 20 minutter. Samtidig fortæller Emil Døi van Dijk Jensen, at der også er visse miljøhensyn i, at få varerne leveret med cykel.
Men tilbage til aflønningen.
Stifterne af Fetch kalder selv tjenesten for »deleøkonomi« – et begreb der har vundet indpas hos app-stiftere såvel som politikere. Og man kommer ikke udenom at snakke deleøkonomi uden også at snakke Skat.
Fetch går meget op i ikke at være som Uber, fortæller Emil Døi van Dijk Jensen, og siger at virksomhedens Fethcere selvfølgelig skal betale skat af deres indkomst. Fetcherne ikke er kontraktuelt ansatte i Fetch, men derimod ansat som det, der på engelsk hedder ”independent contractors” som er en form for ansættelse, der falder udenfor de danske ansættelsesbegreber. Kort sagt betyder det, at virksomheden kun kan opmuntre cykelbudene til at betale deres skat.
»Det eneste vi kan og vil gøre er, at opfordre så meget til det som muligt. Vi har lavet en mulighed for at hente sin månedsrapport, hvor de kan se, hvor langt de har kørt, hvor meget de har tjent, og hvor meget de skal betale i skat. Så linker vi til Skats hjemmeside, og vedlægger en guide til, hvordan de indberetter det. Det er desværre det eneste, vi kan gøre på nuværende tidspunkt,« siger Emil Døi van Dijk Jensen.
Lovgivningen er ikke helt klar på området, når det kommer til typen af apps, som Fethc hører under. Derfor er det heller ikke utænkeligt, at det vil kunne få strafbare konsekvenser for cykelbudene, i stil med de bøder, som f.eks. blev uddelt til Uber-chauffører.
Selvom appen kun har eksisteret i et par uger, bevæger brugerne sig med raske fjed mod 500 medlemmer. Indtil videre er der stadig mest interesse for at være cykelbud, og derfor har Fetch valgt at lave en indslusning af cykelbude, så antallet står mål med de potentielle købere. Indslusningen foregår ved, at man melder sig til på deres hjemmeside, og så får man adgang til cykelbuds-appen, når der er nok tilmeldte brugere.
Ifølge Emil Døi van Dijk Jensen er daglivarerlevering kun begyndelsen. Fetch har nemlig indgået en aftale med online-tøjshoppen Miinto, der snart vil indføre strakslevering gennem deres app.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Irma.
