Den amerikanske funk-, soul- og RnB-sanger Charles Bradley er død, 68 år gammel.
Lørdag eftermiddag dansk tid blev et tweet lagt op på hans Twitter-konto, der bekræftede, at han var gået bort med teksten:
»Det er med stor sorg, at vi må meddele, at Charles Bradley er gået bort. Tak for alle jeres tanker og bønner i denne svære tid.«.
Ifølge Pitchfork.com blev Bredley diagnosticeret med kræft i maven i 2016, hvor han samtidig aflyste sin turné.
»Jeg vil kæmpe mod kræften, som jeg har kæmpet mod så mange andre ting i livet,« sagde han dengang ifølge mediet.
Charles levede de første otte år af sit liv hos sin mormor i Florida. Faderen så han aldrig, moderen boede »et andet sted«, som det hed sig. Han husker tiden hos mormoren som en god tid.
»Jeg altid følt mig som det sorte får i familien. Hos min mormor blev jeg behandlet retfærdigt og ærligt. Men da jeg var 14, oplevede jeg kun en masse problemer i min familie. Jeg kunne ikke tage det. Jeg boede i kælderen. Der var bare snavs og sand på gulvet, jeg lå på en madras på gulvet,« fortæller Charles Bradley til musiksitet Rollo & Grady.
I stedet for den daglige fornedrelse i moderens hjem stak Bradley af. I fire år boede han i undergrundsbanerne under New York og af og til hos folk, han mødte på gaden. Han ejede kun et sæt tøj og to par underbukser, som han skiftevis vaskede på offentlige toiletter.
Som 16-årig traf Bradley en beslutning, der formentlig har sin del af æren for, at han blev 68. Han afviste de stoffer, der gav de hjemløse venner det sug, som gjorde livet udholdeligt i et kort øjeblik.
De følgende 30 år handlede Bradleys liv især om to ting: han uddannede sig til og arbejdede som kok. Og han tjente ekstra penge ved at optræde som James Brown. Bradley vidste, at han havde stemmen. Han vidste bare ikke, hvad han skulle bruge den til - udover at optræde som en afglans af The Godfather of Soul på barer rundt omkring i USA.
Sidste år spillede Charles Bradley i Amager Bio i Danmark.