På et vælgermøde onsdag aften i Mississippi stod den republikanske præsidentkandidat Donald Trump pludselig ved siden af det britiske parlamentsmedlem i EU, Nigel Farage.
I et forsøg på at få de vigende meningsmålinger til at vende havde Trump hentet hjælp fra den anden side af Atlanten i form at den EU-skeptiske brite. Nigel Farage har som leder af partiet UKIP har været bannerfører for Storbritanniens exit fra unionen.
Midtvejs i sin tale til de fremmødte betegnede Donald Trump det britiske exit som en kamp for uafhængighed, og han drog paralleller til sin egen kampagne, skriver den britiske avis The Guardian.
Han introducerede så Nigel Farage som lederen af UKIP, UK Independence Party, der har stået op imod EU »imod alle odds«. Fra Nigel Farage lød det herefter:
»Vi nåede ud til de mennesker, der aldrig før i deres liv har stemt, men som troede på, at de ved at gå ud og stemme for Brexit kunne tage kontrollen med deres land tilbage, tage kontrollen over deres grænser tilbage og få deres stolthed og selvrespekt tilbage.«
Ifølge The Guardian lod de fremmødte til at være en smule forvirrede over Nigel Farages tilsynekomst på scenen. Men Nigel Farage lader til at være en del af Donald Trumps nye strategi, og han kom for at aflevere sit »budskab om håb optimisme«.
»I har en fantastisk mulighed her. I kan gå ud og slå meningsmålingerne, I kan slå kommentatorerne, I kan slå Washington, og I kommer til at gøre det ved at gøre, som vi gjorde med Brexit i England,« sagde Nigel Farage ifølge The New York Times.
Briten understregede flere gange, at Brexit har været en sejr for »de små mennesker«.
Donald Trump stod ved siden af Nigel Farage, mens briten talte om Brexit. Bagefter gjorde Trump det klart, at han hele tiden har støttet »deres ret til at gøre det og tage kontrol over deres egen fremtid, præcist ligesom vi vil stemme for 8. november«.
»November er vores chance for at erklære amerikansk uafhængighed,« tilføjede Donald Trump.
Nigel Farage kom ikke med en direkte anbefaling om at stemme på Donald Trump, men gjorde det klart, at han ikke har noget til overs for demokraternes kandidat.
»Hvis jeg var amerikansk statsborger, ville jeg ikke stemme på Hillary Clinton om du så betalte mig for det«.
