Det tyske selskab er i voldsomt økonomisk stormvejr og har blandt andet søgt om konkursbeskyttelse og registreret en "selvstændig insolvens" i det tyske retsvæsen.

Nu har Loewe dog fundet en potentiel investor, oplyser selskabet i en meddelelse mandag eftermiddag.

- Loewe kan offentliggøre, at det har modtaget et indledende, specifikt, skriftligt tilbud fra en finansiel investor, der her erklæret, at den er klar til at støtte Loewes strategiske omstillingskoncept på den lange bane, skriver Loewe i en meddelelse.

Tilbuddet går blandt andet på, at investoren overtager driften i Loewe-gruppen og de vigtigste aktiver, men ikke selve Loewe AG.

- Loewe vil nu nærstudere og evaluere tilbuddet. Målet er at løse de udestående punkter over de kommende uger og at færdiggøre den nødvendige kontraktmæssige dokumentation, skriver selskabet.

Nyheden tages dårligt imod på den tyske børs, hvor Loewe-aktien falder med 12 pct. til 3,33 euro - det laveste niveau nogensinde.

/ritzau/FINANS