Det vakte stor debat, da over 200 medarbejdere hos SKAT i 2005 blev bedt om flytte fra hovedstaden til Ringkøbing i Vestjylland. Men her 10 år efter er der tale om intet mindre end en »succeshistorie«.

Sådan lyder meldingen i hvert fald fra Iver Enevoldsen (V), borgmester i Ringkøbing-Skjern Kommune, der glæder siger over, at Dansk Folkeparti i dag sætter navne på 12 statslige arbejdspladser, som partiet ønsker at flytte til de danske yderområder.

»Der var masser af skepsis over, om man kan kunne skaffe kvalificeret arbejdskraft, da SKAT rykkede til Ringkøbing. Jeg kan bare konstatere, at både produktivitet og kvaliteten af det arbejde, der laves, er helt i top i dag,« siger Iver Enevoldsen.

Dansk Folkeparti foreslår, at styrelser som Vejdirektoratet, Kulturstyrelsen og Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) skal tvangsflyttes til områder i provinsen, der har mistet mange arbejdspladser. Spørger man borgmesteren i Ringkøbing-Skjern Kommune, er det den helt rigtige vej at gå.

»Det har nogle positive effekter i vores område, for selvfølgelig giver det nogle aktiviteter og positive virkninger. Lige så vel som det betyder noget negativt, når arbejdspladser forsvinder,« siger han.

Der er dog ikke noget forskningsmæssigt belæg for, at udflytning af statslige arbejdspladser generer vækst i den private sektor i yderområder som Ringkøbing-Skjern, viste en analyse fra tænketanken Kraka for nylig.

Men det handler også i lige så høj grad om fortsat at kunne tiltrække kvalificeret arbejdskraft til yderområder, mener Iver Enevoldsen.

»Vi har produktionsvirksomheder i området, som mangler akademikere. Hvis vi samtidig har statslige arbejdspladser, som ofte er rettet mod akademikere, får vi et bredere udbud af job, når et ægtepar overvejer at flytte til området. Det gør det nemmere at tiltrække dem,« siger han:

»Det betyder noget for hele bosætningen og omsætningen i vores område, at vi får statslige arbejdspladser. Jeg er slet ikke i tvivl om, at det har en positiv effekt.«

Tidligere er Sikkerhedsstyrelsen flyttet til Esbjerg, mens dele af Statsforvaltningen blev flyttet til Guldborgssund på Lolland.