KØBENHAVN/BRUXELLES: EU-politikken er et af de politikområder, som der langtfra er enighed om i blå blok. Men med et nyt udspil »Dansk velfærd i Europa« er de fire borgerlige partiledere klar til at forpligte sig til at justere Europa-politikken, så Danmark i fremtiden skal stå bag Storbritannien og David Cameron, som vil kæmpe imod, at EU udvikler sig til en social union.

Ifølge de fire partiledere er det blevet for nemt at få adgang til de forskellige EU-landes offentlige kasser og velfærdsydelser.

»Det her er ikke noget lille hjørne. Det er en meget stor ting,« sagde V-formand Lars Løkke Rasmussen i går til TV 2 News.

Hvis de borgerlige får magten efter valget, vil de arbejde for at få revideret EU-reglerne om velfærdsydelser til vandrende arbejdstagere, så der indføres optjeningsprincipper, og ydelserne indekseres efter leveomkostningerne i det land, hvor de modtages.

»Vi siger her, at vi er nødt til at få genindført genoptjeningsprincipper. Det er fair nok at sige, at vores velfærdsydelser er beregnet for dem, der bor her og arbejder her i landet,« siger Lars Løkke Rasmussen.

Varmt emne

Misbrug af sociale ydelser på tværs af landegrænser er et varmt emne i alle EU-lande, og netop på det punkt ser der foreløbigt ud til at være bred opbakning til Storbritanniens ønske om en reform, der kan sætte en stopper for misbrug.

Men det skal ske på en måde, så arbejdskraftens frie bevægelighed samtidig sikres, har blandt andre Tysklands kansler, Angela Merkel, understreget. Den kurs har den danske regering hidtil lagt sig tæt op ad – det bør den fortsat gøre, mener udenrigsminister Martin Lidegaard (R).

»Hvis man f.eks. vil lave genoptjeningsret på børnecheck, så kommer der til at gælde forskellige vilkår for folk, der arbejder i Danmark, og så bryder man med traktaten. Så går man grundlæggende efter at ændre på hele systemet, som Englands mål er. Vi har sagt til englænderne, at vi vil gå langt for at hjælpe jer til at blive i EU, men der er nogle grænser. Og det samme har Tyskland signaleret,« siger Lidegaard og understreger, at heller ikke han ønsker en social union.

Han mener, at de borgerlige partier i Danmark lægger op til et markant kursskifte i EU-politikken: »Jeg opfatter det som et knæfald for Dansk Folkeparti for at bane vejen for, at de kan deltage i en regering. EU-politikken har jo været den store knast i den borgerlige lejr,« siger Martin Lidegaard – som mener, at Venstres nye EU-udmeldinger »står i skærende kontrast til dengang, Uffe Ellemann løb rundt med blå EU-sokker.«

Ingen bekymring

Men Venstres tidligere formand er ikke bekymret over de nye toner fra sit parti.

»Jeg er enig i, at det er vigtigt at prøve at få en aftale for briterne, så man kan holde dem i EU. Og så er det godt, at man har fået DF til at gå med i en erklæring om, at det er vigtigt med arbejdskraftens frie bevægelighed,« siger Uffe Ellemann-Jensen.

EU-Kommissionen vil inden årets udgang komme med sit udspil til en såkaldt »mobilitetspakke«.