Der vanker fængsel til tre forhenværende ledende bankansatte fra Aarhus Lokalbank på henholdsvis tre måneder og 30 dage for kunstigt at have holdt kursen på deres banks aktier oppe, inden banken blev fusioneret med Vestjysk Bank. Dommen er netop afsagt af en enig domsmandsret ved Retten i Aarhus.
»Ved afgørelsen lagde retten bl.a. vægt på, at banken fastholdt kursen på sine bud uændret i lange perioder, og at kursen lå i et niveau, der medførte, at størstedelen af de aktier, der blev solgt, tilfaldt banken. Hvis banken blev handlet ud af markedet, stillede banken efterfølgende et nyt bud i samme kurs som hidtil, også selvom der i mellemtiden var handlet til en lavere kurs, hvilket var egnet til at påvirke kursen på aktien i en retning, der afveg fra aktiens værdi i markedet,« skriver dommerne i afgørelsen.
Retten poienterer desuden, at bankens mål med handlerne efter dommernes opfattelse ikke var at opkøbe aktier samt at bankens bud var så store, at de havde en dominerende rolle på børsen - både i forhold til kurs og volumen af handlerne. Det bevirkede ifølge dommen, at de øvrige markedsdeltagere blev misinformerede om kurs og efterspørgsel på aktien.
Den fortsættende bank efter fusionen, Vestjysk Bank, er samtidig blevet dømt til at betale en bøde på 1 mio. kr. i sagen.
Det er den tidligere direktør i Aarhus Lokalbank Per Hermansen, der er idømt ubetinget fængsel i 30 dage for uagtsom kursmanipulation. To øvrige ledende medarbejdere blev idømt fængsel i 3 måneder for forsætlig kursmanipulation. Og så har retten endda i udmålingen af straffen taget hensyn til, at »reglerne om kursmanipulation er komplicerede, og at Finanstilsynet på gerningstidspunktet ikke havde udarbejdet en vejledning om bankers market making i egne aktier,« som retten skriver.
