En del banker er på det seneste begyndt at gå på rov efter de enorme formuer, som danskerne har haft stående på ganske almindelige bankbøger, der stort set ingen rente giver. Det er mere end 850 milliarder kroner – eller mere end 150.000 per indbygger – der står på ganske almindelige bankbøger, eller som danskerne har af kontanter i baglommen eller hjemme i skrivebordskuffen. Hvis bare disse penge blev forrentet med én procent om året, ville danskerne tilsammen blive op mod 8,5 milliarder kroner rigere, hvilket næsten svarer til indholdet i en af de stimulanspakker, som regeringen har sat i søen de senere år.

»Der er en mindre priskrig om indlån i bankerne, og vi vil nok snart se flere tilbud. Årsagen er nye regler, hvor bankerne kan medregne indskud med mere end en måneds opsigelse med til deres likviditet,« siger John Norden, der er medejer af Mybanker.dk.

Spansk storbank lokker

Da finanskrisen rasede, manglede mange mindre banker penge, hvorfor de tilbød pæne renter på private sparekonti. Men nu er deres indlånsunderskud forsvundet, hvorfor renterne på de såkaldte aftaleindskud er faldet betydeligt.

Bedste rente får man for tiden hos den økonomisk pressede Østjydsk Bank, som giver 1,1 procent, hvis man binder pengene i eksempelvis fire måneder.

Et bedre sted, hvor man får tiden kan høste en relativ pæn rente, er dog hos den spanske storbank Santander, der gjorde sit indtog på det danske marked tidligere på året. De lokker lige nu med en rente på konti uden binding på 1,1 procent. Bindes pengene i 31 dage, er renten 1,25 procent, mens den kommer helt op på 1,75 procent med to års binding. Til sammenligning skal man binde sine penge i et helt år, for at få en rente på bare 1,0 procent hos Danske Bank og med deres såkaldte »Danske Toprente.«

Også Ikano Bank er med fremme i feltet, når det gælder tilbud på såkaldte højrentekonto. De giver 0,8 procent på en konto, hvor man frit kan indsætte og hæve på kontoen. Binder man pengene i et år, får man derimod 1,4 procent i årligt afkast.

Alle private, der har penge placeret i banker, er dækket af den særlige indskydergaranti, der er på 100.000 euro per person. Det vil sige, at garantien dækker indskud på op til 745.000 kroner, hvis banken skulle krakke eller komme i økonomisk uføre på anden vis.