Topdirektør i Ringkjøbing Landbobank, John Fisker var godt tilfreds med de regnskabsbøger, han klokken 8.30 i morges sendte ud til fondsbørsen, investorer og analytikere.
"Det var en sådan helt grundlæggende en god fornemmelser. Det var på mange måder lidt mere af det samme. Det lyder måske lidt kedeligt, men det er ikke så ringe endda. Vi er tilfredse, uden at vi har lavet nogen revolution", siger han til Berlingske Business.
Skruer ikke mere på renten
'Ikke så ringe endda' dækker i bankdirektørens terminologi over et regnskab, der viser fremgang på flere områder, omkostningsprocenten er faldet (til landets laveste niveau) og basisindtjeningen er steget - blandt andet fordi banken har hævet rentemarginalen.
Hvor længe vil I blive med at skrue på rentemarginalen over for kunderne?
"Jeg tror, at vi overordnet må sige, at det er ved at være slut. Jeg tror ikke, at vi - og banksektoren som sådan - kommer til at hæve rentemarginalerne i den kommende tid", siger John Fisker, der dog omvendt heller ikke regner med faldende rentemarginaler.
Også bankens indtægter på gebyrer er vokset voldsomt i løbet af det seneste år. Gebyrer, provisioner og valutaindtjening er vokset med 24 procent til 136 millioner kroner for årets ni første måneder. Det skyldes dog ikke, at de enkelte gebyrer er steget, understreger bankdirektøren.
"Vi har ikke ændret i gebyrsatserne. Men vi kører flere transaktioner igennem. Vi har jo blandt andet set en decideret konverteringsbølge på realkredit blandt kunder, der har eksempelvis har ønsket at lægge deres faste 5-procentslån om til 3-procentslån", siger John Fisker.
Kunderne vil ikke låne penge
Men der er også små knaster på vejen for den vestjyske bank. Det kniber med at få kunderne til at låne penge. Siden nytår er bankens samlede udlån faldet med to procent på trods af, at man har satset stort på at lokke nye kunder til.
"Efterspørgslen er generelt lav. Når kunderne ikke køber sommerhuse, biler og udestuer i samme takt som tidligere, så kommer udlånene til at falde tilbage", siger John Fisker.
Det her er jo dit andet regnskab, efter at du overtog posten som bankdirektør efter Bent Naur. Føler du nu, at du for alvor er trådt ud af hans skygge?
"Jeg ved ikke, hvor lang tid jeg skal løbe i hans skygge. Det gør jeg nok til en hvis grad, men omvendt så håber jeg hans skygge vil være i banken i mange år," han.