Arvestrider på TV lader til at inspirere danskerne til i virkelighedens verden at sørge for, at der er orden i papirerne, så deres efterladte er sikret, når de engang skal herfra.

En ny statistik fra Domstolsstyrelsen viser, der er sket en stigning i de såkaldte notarialforretninger ved domstolene, hvor en notar bekræfter og godkender indholdet af og underskrifter på testamenter og andre dokumenter.

Og Domstolsstyrelsen skriver i en pressemeddelelse, at det »muligvis er en konsekvens af TV-serien »Arvingerne««, der rullede over skærmen på DR1 fra januar måned tidligere på året.

Byretterne har behandlet 37.696 af denne type opgaver i den første halvdel af 2014, hvilket er små 5.000 flere sager end i samme periode i de foregående fire år.

Statistikken viser desuden, at der generelt er kommet kortere sagsbehandlingstider ved byretterne. Her behandles en fogedsag eksempelvis på mindre end to måneder, mens en straffesag uden domsmænd, oftest en bødesag, er en måned om at komme gennem systemet.

»Domstolene har i disse år særligt fokus på at nedbringe sagsbehandlingstiderne, og det er glædeligt, at byretternes sagsbehandlingstider inden for flere sagsområder nu er på et niveau, hvor de faktisk dårligt kan komme længere ned,« siger Domstolsstyrelsens direktør, Charlotte Münter, i pressemeddelelsen.

Den samme positive tendens ses dog ikke hos de to landsretter, hvor flere sager har forlænget behandlingstiderne.

Overordnet set var der færre sager ved domstolene i det første halvår af 2014, og efter finanskrisen er særligt antallet af fogedsager faldet.