Arrangør bag pjækkedag: For mange er kommet i problemer
Den nationale pjækkedag, som næsten 21.000 har meldt sig til på Facebook, er nu aflyst, oplyser arrangørerne.
Den nationale pjækkedag, som næsten 21.000 har meldt sig til på Facebook, er nu aflyst, oplyser arrangørerne.
Da to elever fra Frederiksværk oprettede begivenheden »Pjækkedag i hele landet«, havde de nok næppe regnet med, at over 20.000 elever ville melde sig til at pjække fra skole mandag den 16. marts.
Men nu har drengene valgt at aflyse den store pjækkedag, selvom deltagerskaren var støt voksende for hver time. Det skriver en af drengene bag begivenheden.
»Vi vil gerne takke jer for at bakke så meget op om vores begivenhed! Men vi bliver nødt til at lukke begivenheden ned, fordi vi kan se, at der er mange, som er kommet i problemer på grund af deltagelsen,« skriver han på Facebook-siden »Pjækkedag i hele landet«.
Begivenheden blev oprettet i denne uge, hvor landets elever hurtigt fik interesse for den og meldte sig til. Lige inden begivenheden blev aflyst, havde knap 21.000 elever således tilmeldt sig pjækkedagen.
Det er derfor også kommet bag på mange, at den spontane fridag nu er blevet droppet. Flere udtrykker deres utilfredshed på siden og skriver, at de på trods af aflysningen stadig vil blive hjemme fra skole mandag i næste uge.
»Det er lige meget, jeg pjækker alligevel,« skriver en elev på Facebook, mens en anden skriver »Jeg kan ikke se, hvad der skulle være galt i at lave en national pjækkedag for folk, der går i skole. Det er ikke jordens undergang.«
Hvis der er en, der glæder sig over udmeldingen, er det Socialdemokraternes uddannelsesordfører, Jeppe Bruus (S).
»Fedt I alligevel har valgt at tage i skole. Hvad siger I til at komme en tur forbi Christiansborg og snakke om, hvordan vi gør skolen endnu sjovere?« skriver politikeren på Facebooksiden, der nu hedder »Vi pjækker ikke alligevel«.
Arrangørerne bag pjækkedagen er uden tvivl overvældet over opbakningen, selvom de har afblæst den.
»Vi arbejder på at få sponsorer, så vi kan give jer gratis gifler og Carlsberg-sodavand på grund af jeres fantastiske opbakning! Tak allesammen.«