I bunden af regeringens asylpakke, der blev præsenteret fredag, forsikrer man, at samtlige 34 forslag til stramninger stemmer overens med grundloven og Danmarks internationale forpligtelser.

Men det er Amnesty direkte uenig i. Således mener Sune Buch Segal, der er policychef i organisationen, at stramningerne af reglerne omkring familiesammenføring er i strid med Den Europæiske Menneskerettighedskonvention.

»Forslaget strider mod retten til familieliv, og det vil ramme nogle i forvejen ekstremt sårbare familier. Men det er også et trist signal til omverdenen om, at Danmarks engagement i flygtningekrisen først og fremmest handler om at skræmme flygtninge mod andre lande,« siger han.

Tidligere på året indførte SR-regeringen en stramning af reglerne for familiesammenføring, som betød, at de flygtninge, som får ophold på grund af situationen i Syrien, må vente et år på at søge om familiesammenføring.

Dengang rettede Amnesty skarp kritik af Socialdemokraterne og de Radikale, fordi man mente, at det var i strid med menneskerettighedskonventionen.

Og nu mener organisationen, at den nuværende regerings stramninger blot fortsætter den linje, den forhenværende regering førte.

Ud af de 34 konkrete forslag, som regeringen fredag præsenterede, er der eksempelvis et forslag, der skal sørge for, at flygtninge selv skal betale for omkostningerne i forbindelse med familiesammenføring.

Desuden er der andre forslag, der kan betyde, at flygtninge med opholdstilladelse i Danmark, bliver adskilt fra deres børn, forældre og ægtefæller i flere år.

»Vi tvinger nu syriske krigsflygtninge, der i forvejen er under et stort psykisk pres, til at gå rundt i Danmark i mindst tre år og håbe på, at deres ægtefælle og børn er i sikkerhed,« siger Sune Buch Segal.

Amnesty vil nu gennemgå samtlige 34 forslag til stramninger over for flygtninge og asylansøgere.