Amerikanske studerende ønsker job i dansk virksomhed
Google er den virksomhed, som flest unge amerikanere drømmer om at arbejde i. Men også en dansk virksomhed er med på listen over de unges ønskejob.
Google er den virksomhed, som flest unge amerikanere drømmer om at arbejde i. Men også en dansk virksomhed er med på listen over de unges ønskejob.
Hvis de amerikanske unge MBA studerende får deres ønskejob opfyldt, vil Google få flest nye unge medarbejdere. Næstflest vil vælge konsulentvirksomheden McKinsey & Company, men også den danske vindmølleprocent Vestas vil få gælde af de unge amerikanere.
Det viser en rundspørge til 5.732 MBA-studerende i USA, skriver CNN. De unge er blevet bedt om at skrive, hvilke fem virksomheder som de allerhelst ønsker at arbejde i, når de er færdige med deres uddannelse.
Se også billedserien: Danske unges hedeste jobdrømme
Øverst på top 100 listen ligger Google, hvor 22 procent af de unge drømmer om at blive ansat. Konsulentvirksomheden McKinsey & Company er et hit for 15 procent af de unge. I top ti finder man også de kendte virksomheder som Apple, Walt Disney og Nike.
På 98. pladsen kommer den første og eneste danske virksomhed ind i billedet. Det er vindmølleproducenten Vestas, hvor 1 procent af de unge drømmer om at blive ansat.
Sidste år var det også Google, som lå øverst på flest af de amerikanske studerendes ønskeseddel, men der lå Vestas på en 90. plads og var en drøm for 1,3 procent af de unge.
Se hele listen for 2010: Top 100