Det er aldrig sket før, og det er en stor fjer i hatten for dansk filmkunst – at hele tre danske værker i går blev udvalgt til den officielle del af verdens største og vigtigste filmfestival.

Den finder sted i den sydfranske badeby Cannes fra den 11. til 22. maj, og her vil interessen hos de internationale medier uden tvivl især samle sig op Lars von Triers nye udspil »Melancholia«, der beskrives som en smuk film om verdens undergang.

Den er med i konkurrencen om Den Gyldne Palme, og det samme er Nicolas Winding Refns »Drive« – det er kun sket én gang før, at to danske film samme år fandt vej til den fornemme konkurrence, og det var von Triers »Idioterne« og Thomas Vinterbergs »Festen« i 1998.

Den tredje danske instruktør i Cannes er det nye talent Frederikke Aspöck. Hendes kortfilm »Happy Now« blev i 2004 hædret med en pris i festivalens afdeling for filmskolefilm, Cinéfondation, og derfor har den kunstneriske leder Thierry Frémaux nu udvalgt hendes første spillefilm, »Labrador«, til en officiel visning uden for konkurrence.

Se billederne: Von Trier viste stjernerne frem

Lars von Trier har i tidens løb fået flere af sine film belønnet med priser i Cannes kulminerende med Den Gyldne Palme til »Dancer in the Dark« i år 2000. Hans »Melancholia« har en stærk international rollebesætning med navne som Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, Charlotte Rampling og Stellan Skarsgård, og den Zentropa-producerede film er allerede solgt til det meste af verden inklusive USA. Herhjemme får den premiere torsdag den 26. maj.

Nicolas Winding Refn, især kendt for »Pusher«-trilogien, har aldrig tidligere fået en film udvalgt til den officielle del af festivalen. Hans amerikansk producerede »Drive« er baseret på en roman af James Sallis og handler om en stuntmand, der også fungerer som chauffør for nogle forbrydere – han spilles af det unge amerikanske talent Ryan Gosling over for britiske Carey Mulligan (fra Lone Scherfigs »An Education«) i den kvindelige hovedrolle. Også solide navne som Ron Perlman og Albert Brooks medvirker i filmen.

Frederikke Aspöcks »Labrador« foregår på en forblæst svensk ø og er et kammerdrama for tre personer spillet af Stephanie Léon, Carsten Bjørnlund og Jakob Eklund. Nordisk Film har produceret filmen, der får dansk premiere senere på året.

Konkurrencen om Den Gyldne Palme ser usædvanligt stærk ud i år med film af så markante navne som amerikanske Terrence Malick, spanske Pedro Almodóvar, finske Aki Kaurismäki, italienske Nanni Moretti (tidligere Guldpalme-vinder for »Sønnens værelse«) og de belgiske brødre Luc og Jean-Pierre Dardenne, der takket være filmene »Rosetta« og »Barnet« har vundet Den Gyldne Palme to gange tidligere.

Festivalen åbner officielt med Woody Allens »Midnight in Paris«, der ligesom Jodie Fosters »The Beaver« præsenteres uden for konkurrence, mens serien Un Certain Regard åbnes med den tidligere Guldpalme-vinder (for »Elephant«) Gus Van Sants »Restless«.