Ældre vil have både penge og bedre hjemmehjælp
Tak til løfter om flere penge til de fattigste pensionister, siger Ældresagen efter at både Dansk Folkeparti og S-SF har lovet milliarder til den stigende ældregruppe.
Tak til løfter om flere penge til de fattigste pensionister, siger Ældresagen efter at både Dansk Folkeparti og S-SF har lovet milliarder til den stigende ældregruppe.
Tak. Men vi vil også gerne have noget mere hjemmehjælp.
Sådan lyder reaktionen fra Ældresagen på, at pensionisternes vilkår mandag blev draget ind i valgkampen med kontante løfter i milliardklassen.
Dansk Folkeparti lover en milliard kroner til forhøjelse af den såkaldte ældrecheck. Og S-SF vil give de dårligst stillede pensionister et forhøjet pensionstillæg for 2,7 mia. kr.
- Vi hilser det velkommen, at ældreområdet nu kommer ind i valgkampen. Og det er godt, at man får øjnene op for den gruppe af pensionister, der ikke har ret meget andet end Folkepensionen at leve for. De trænger til et løft, siger souchef i Ældresagen, Jens Højgaard.
Men skal han fremhæve et enkelt ønske, så er det hjemmehjælpen.
- Der er meget behov for at opruste i kommunerne. Der er sket et skred i serviceniveauet nedad, og det har vi behov for at få stoppet, siger Jens Højgaard. Han vil dog ikke prioritere mellem højere pensionsløft og bedre hjemmehjælp.
- Der er brug for begge dele, siger han.
Når den store pensionistgruppe trækkes ind i valgkampen nu, så skyldes det et valgkampen er i sin slutfase, vurderer valgforsker, professor Johannes Andersen, Aalborg Universitet.
- Det spidser til, og så forlader man den drejebog, man havde skrevet på forhånd, og søger efter nogle bestemte sager, der kan lokke nogle vælgere til i sidste øjeblik, siger han.
Der er knapt en million folkepensionister over 65 år i Danmark. Alle kan få folkepensionens grundbeløb på 66.624 kr. om året.
Derudover får halvdelen af pensionisterne det fulde pensionstillæg oven i folkepensionen. Og en fjerdedel, ca. 250.000, får derudover udbetalt den såkaldte ældrecheck. Det er de dårligst stillede pensionister, der kan få de to forskellige tillæg.
Dansk Folkeparti, der i 2003 stod fadder til ældrechecken, vil hæve checken fra 10.900 kr. til 15.000 kr. om året. Det vil koste en mia. kroner, som partiet mener, skal tages fra ulandsbistanden. En finansieringsmodel, som alle andre partier har afvist.
Ældrechecken udbetales til pensionister, der har en meget lav indtægt på max. 18.000 kr. om året udover folkepensionen. Man må heller ikke have en større likvid formue end 75.500 kr. om året, men man må gerne eje sin bolig.
Undersøgelser har dog vist, at det primært er enlige i lejerboliger, der nyder godt af checken. En meget stor del bor i København.
Ingen af de øvrige partier har planer om at afskaffe ældrechecken. Men rød blok foretrækker at regulere det eksisterende pensionstillæg.
Tillægget er i dag på 69.192 kr. for enlige og 33.444 kr. for samboende. Det vil S og SF hæve med 5.000 kr. om året. Det vil koste 2,7 mia. kr., som skal tages fra skattefradrag, som private pensionsopsparere får.
Andelen af ældre og pensionister vil stige betragteligt i de kommende år, og derfor venter valgforsker Johannes Andersen, at pensionsforhold i fremtiden vil komme til at fylde mere i valgkampene.
Men det bliver formentlig på en anden måde end hidtil, fordi 68-generationen, der er den nye generation af ældre, kommer med en anden og mere aktivistisk politisk kultur i bagagen. Således viser undersøgelser, at Enhedslisten er førstevalget for 10 pct. af de ældre mænd fra 68-generationen.