Der jubles ikke blot blandt AaBs spillere i øjeblikket. Også i den nordjyske Superliga-klubs administration har lederne armene højt hævet mod himlen.

Først på året tydede det på, at man ville få et regnskabsmæssigt nul-resultat. Siden blev dette hævet til et plus på 13 mio. kroner. Men efter AaB onsdag med sejren over kroatiske Dinamo Zagreb kvalificerede sig til Champions Leagues playoff-kampe og dermed som minimum er sikker på deltagelse i Europa League-gruppespillet, er forventningerne til årets resultat hævet til et overskud i niveauet 48 mio. kroner.

Det skriver AaBs ledelse i en Fondsbørsmeddelelse, hvori man gør opmærksom på, at der i forventningerne ikke er indregnet yderligere transferindtægter end dem, der allerede er realiseret.

Hermed kan man fastslå, at AaB efter en lang række år med økonomisk turbulens er ved at have styr på tingene igen. Så sent som i fjor præsenterede man således et underskud på 27,1 mio. kroner.

Fredag bliver det afgjort, hvem AaB senere på måneden skal møde i den altafgørende kamp i Champions League-kvalifikationen. Men allerede nu står det fast, at det enten bliver Red Bull Salzburg (Østrig), Ludogorets Razgrad (Bulgarien), APOEL Nicocia (Cypern), BATE Borisov (Hviderusland) eller Steaua Bukarest (Rumænien).