Mindst 63 personer er blevet ramt af roskildesyge efter de i februar satte sig til bords på verdens bedste restaurant, Restaurant Noma i København. Også en lang række ansatte har været syge.

Det fremgår af en kontrolrapport fra Fødevarestyrelsen.

Ved et kontrolbesøg i restauranten efter anmeldelse om de mange sygdomstilfælde, blev der i restauranten fundet for gamle madvarer.

- Virksomheden har den 14. og 15. februar 2013 modtaget mails fra 2 selskaber, der oplyser, at 2 ud af 2 deltagere i begge selskaber er blevet syge efter at have spist i restauranten henholdsvis den 12. februar 2013 og 13. februar 2013. Disse 2 selskabsudbrud får Fødevarestyrelsen først oplyst af den ansvarlige for restauranten den 20. februar 2013, skriver Fødevarestyrelsen i rapporten

Både gæster og en medarbejder havde ifølge kontrolrapporten pr. mail oplyst om, at de var blevet syge, men køkkenet reagerede ikke ved at nulstille køkkenet - altså sterilisere og rengøre områderne hvor der bliver lavet mad.

Af kontrolrapporten, der kan læses HER, fremgår det, at der efter de mange sygdomstilfælde er blevet strammet op på procedurerne, ligesom alle syge medarbejdere blev sendt hjem og hele køkkenet gjort grundigt rent.

Det skriver bt.dk