Berlingske giver her et bud på de begivenheder og temaer, der vil præge arbejdsmarkedet i det kommende år, hvor blandt andet det forestående folketingsvalg vil sætte sit aftryk.

- Beskæftigelsesreform. Ved årsskiftet træder både beskæftigelsesreformen og reformen af international rekruttering i kraft. Det betyder blandt andet, at jobcentrene skal øge deres kontakt til virksomhederne, holde tidligere samtaler med arbejdsløse, og at virksomhederne lettere kan hente højtuddannede udlændinge til Danmark.

- Carsten Koch-udvalg. I løbet af det tidlige forår kommer Carsten Koch-udvalget med forslag til, hvordan systemet bedre hjælper kontanthjælpsmodtagere i arbejde. Et forlig på området kan dog blive forpurret af et folketingsvalg.

- Dagpenge. Til september afleverer Dagpengekommissionen med professor Nina Schmidt i spidsen sin rapport med anbefalinger til et nyt dagpengesystem. Selv om kommissionen skal holde sig inden for de nuværende økonomiske rammer, vil både længden og dækningsgraden blive diskuteret.

- Fagbevægelsen. Til september skal LO vælge ny formand for de kommende fire år efter Harald Børsting, som har siddet i to perioder. Han vil formentlig mest blive husket for at have genoplivet det meget tætte forhold til Socialdemokraterne, som LO samarbejdede tæt med om valgoplægget Fair Løsning. Desuden skal FTF afholde kongres, og spørgsmålet om en fusion mellem de to hovedorganisationer vil med stor sandsynlighed dukke op. Endelig vil ét af de største industriforbund Dansk Metal arbejde videre mod en fusion med Fødevareforbundet NNF.

- Mindsteløn. Med udsigten til at stadig flere europæere og virksomheder fra især de østlige medlemslande vil søge til Danmark vil spørgsmålet. Debatten tog fart i efteråret efter FTFs formand Bente Sorgenfrey lancerede tanken om dansk mindsteløn i Berlingske i forbindelse med den europæiske fagbevægelses topmøde i København.

- Overenskomstforhandlinger. Om få uger støder finansminister Bjarne Corydon, KL og Danske Regioner sammen med fagforeningerne i det offentlige, som skal slås for lønstigninger og mere indflydelse på udviklingen i det offentlige. Forhandlingerne ser dog ikke ud til at ende i konflikten som i 2013, hvilket ifølge fagforeningerne selv skyldes det kommende folketingsvalg.

- Udlændinge. Ligesom mindsteløn vil udlændinge fylde meget både inden for højt- og lavtlønsområderne. Kernen i diskussionen vil blive hvorvidt de tager jobbene, fordi danskerne ikke selv vil eller fordi de får mindre i løn. Det vil især blive et tema i valgkampen, hvor oppositionen vil argumentere med, at det ikke kan betale sig for danskere at arbejde i lavtlønsjob.

- Whistleblowere. Inden sommer kommer regeringens udvalg for offentlige ansattes ytringsfrihed med sine konklusioner. De vil blandt andet se på de såkaldte whistleblowerordninger, som kommunerne og regioner i stigende grad indfører.