En 19-årig dansker er død under en skitur med Egå Gymnasium fra Aarhus til de sydlige Alper i Frankrig. Det oplyser gymnasiet på sin hjemmeside.

Den unge mand, der gik i 3.g., var af sted på skiferie med rejseselskabet Danski til sportsstedet Risoul i de franske alper. Her blev han klokken 02 om natten til torsdag fundet liggende på gaden af en guide fra rejsebureauet Danski, skriver bt.dk.

- De nærmere omstændigheder er ikke helt klarlagt, men da vores guide finder ham, afgiver han nogle lettere forvirrende informationer. En af de informationer, som han giver vores guide er, at han er faldet ud over en altan, siger underdirektør i Danski, Anders Højlund til bt.dk.

- Der er ikke tegn på vold, da vi finder ham, så jeg tror, at vi kan udelukke den slags, siger Anders Højlund, som heller ikke ved, om eleven faldt udover altanen, fordi han var fuld.

Ifølge B.T.s oplysninger blev drengen kørt til det nærmeste hospital i byen Briançon, hvor han senere døde af indre blødninger.

Den danske ambassadør i Frankrig, Anne Dorte Riggelsen, siger, at myndighederne nu er i fuld gang med at samarbejde på tværs af grænserne.

- Jeg kan bekræfte, at en dansk statsborger er afgået ved døden i Frankrig, og at Udenrigsministeriet og ambassaden nu bistår i sagen. De pårørende er underrettet, men vi er underlagt tavshedspligt og kan derfor ikke sige mere på nuværende tidspunkt, siger hun til bt.dk.

Egå Gymnasium oplyser ligeledes, at de pårørende er underettet, og at tre krisepsykologer i aften ankommer til skisportsstedet for at yde støtte og krisehjælp til eleverne. Skolen påtænker i øvrigt at holde en mindehøjtidelighed ved elevernes hjemkost, samt når vinterferien slutter.

Danski har allerede holdt et lignende møde for de elever, der befinder sig på Egå Gymnasium.