Næppe før har et lille klistermærke med tre bogstaver fået så meget opmærksomhed, som tilfældet er med kunstnergruppen Pikasso’s PIK-mærke, der i løbet af det sidste halve år har præget forbudsskilte, reklameplakater og informationstavler i hovedstaden.

Nu er et nøje udvalg udsnit af de hundredvis af eksempler, som Pikasso og en skov af besøgende på hjemmesiden PIKtures.dk har foreviget rundt omkring i København, udkommet i billedbogsform, hvor de ukommenteret får lov til at stå frem i deres platte sjove enkelthed.

Nye tilPIKninger

Kendere af PIK-dillen vil lægge mærke til, at bogen for det meste byder på nye tilPIKkede plakater og skilte. Af guldkorn kan nævnes, "Tivoli Spiller PIK – hele året", og så lidt til tørsten "Stor latte eller sort PIK 15 kr". 

Billedserie:

Pikasso håber, at bogen gør PIK-humoren endnu mere tilgængelig.

- Vi har taget en vittighed, der har virket rigtig godt i bybilledet og på nettet og givet den lov til at fungere i en kontekst, hvor man sidder og hygger sig med en bog, fortæller Pikasso, der ikke er i tvivl om, hvorfor den lidt "platte" tilPIKning af plakater og skilte er så morsom.

- Det krydser en grænse, som normalt ikke bliver overskredet, fordi man ikke bare kan gå rundt og sige pik. Den barriere kommer man udenom med de her klistermærker. Men det er stadig flabet, anstødeligt og sjovt. Man griner måske ikke efter de første 2-3 PIKke, men efter 10-15 sidder overgiver de fleste sig, forklarer Pikasso, hvis personlige favorit i bogen er et billede fra Kebabistans’s butiksvindue på Vesterbro:

”Lille PIK med den bedste smag i byen”.

Med til bogen følger også 12 PIKmærker, så læseren selv får mulighed for at PIKke vittigheden videre.

- Hvis folk får lyst til at PIKke et eller andet eller kommer forbi en plakat og tænker, hov der hænger en PIK, håber vi de vil sende det ind til PIKtures.dk, forklarer Pikasso, der skynder sig at indskyde, at folk kun bør PIKke på egen ejendom.

Forordet er skrevet af Anders Lund Madsen, der kalder bogen ”et fyrtårn af fornuft i et hav af vrøvl”.

Bogen kan købes for 149.95 kr. og udkommer fra Forlaget Radius.