Velkommen til en søndag, hvor vi allerede nu kan glæde os over en vejrudsigt for den kommende uge, som skulle blive næsten sommerlig med op til 23 grader. Hvad vi til gengæld kan glæde os mindre over er de nyeste smittetal, der igen er steget.

Og så kan Berlingske i dag afsløre, at der i et pengeskab på Kastellet har været gemt et eksemplar af en tophemmelig aftale mellem USA og Danmark.

Men først til de seneste smittetal:

Bekræftede smittede i Danmark: 19.557 (plus 341)

Indlagte på intensiv: 4 (3 færre)

Antal døde: 630 (plus 1)

Indlagte: 43 (1 mindre)

Antal smittede på verdensplan: 28.659.615

Antal døde på verdensplan: 919.715

Her er eksperternes dom over de nyeste tal

»Med de her tal ville man fraråde jyder at tage til københavn« – her er eksperternes dom over de nyeste tal.

Vi skal tilbage til april for at finde et lige så højt antal smittede på et døgn, som i den seneste opgørelse fra Statens Serum Institut. Samtidig nærmer antallet af danskere, der har ladet sig teste for covid-19 to millioner.

Et dybt fortroligt dokument har i årtier ligget gemt på Kastellet

I et pengeskab hos Forsvarets Efterretningstjeneste på Kastellet i København ligger det eneste eksemplar af den aftale mellem USA og Danmark, der tillader amerikansk adgang til at tappe danske kabler. Og det eneste eksemplar af det stykke papir, hvor skiftende forsvarsministre bliver bedt om at skrive under på, at de kender hemmeligheden. I 25 år er det lykkedes at holde tæt – men så ville Trine Bramsen (S) rydde op.

Først til allersidst blev Bramsen orienteret om sagens alvor, hvorpå hun greb ind, orienterede Statsministeriet og hjemsendte ledelsen. Med andre ord: En anden håndtering af sagen havde ikke været mulig. Den fortælling er – erfarer Berlingske – ikke korrekt: Både Forsvarsministeriets departement, Statsministeriet og Justitsministeriet har ifølge Berlingskes oplysninger »hele året« været tæt orienteret om sagen. I dag er alle tavse.

Læs hele historien her.

Skal man være hård og forbyde alkohol? Eller lade de unge tage afsted?

Hundredvis af unge ned til 7. klasse fester i skoven: »Hvis vi tillader denne udvikling, blåstempler vi den.«

De senere år er ungdomsfesterne i Furesø Kommune eskaleret. De populære fester sætter forældrene i et svært dilemma – for skal man være hård og forbyde alkohol, indtil de fylder 16 år, eller skal man være realistisk og lade dem tage af sted? Ifølge lokalpolitiker Matilde Powers er det nu tid til, at kommunen går ind i sagen.

»Kombinationen af meget unge mennesker uden forældreopsyn, der drikker alkohol meget tæt på en togstation og inde i en stor, mørk skov, er enorm utryg. Tænk nu, hvis der en dag er et barn, der farer vild ude i skoven eller bliver kørt ned af et tog, og vi har været bekendt med problemet uden at handle på det. Så vil jeg som udvalgsformand ikke kunne se mig selv i øjnene,« siger hun.

Læs historien her.

Hvorfor er alle sure på de Radikale?

Venstre-formand Jakob Ellemann-Jensen havde for nylig travlt med at lægge luft til de Radikale. Socialdemokrater beskriver det gamle midterparti som et klasseparti for højtuddannede, og DF betegner ligefrem de Radikale som »i opposition til hele Danmark«. Hvorfor er alle så sure på de Radikale? Berlingske gik på jagt efter svaret, og undervejs sendte Morten Messerschmidt avisen langt tilbage i historien. Læs med her.