Forsker og instruktør: »Au pair-diskussion sætter det hele på spidsen«

Au pair-ordningen får folk helt op i det røde felt, fordi den rammer lige ind i hjertekulen af »alle ligestillings- og arbejdsmarkedsdiskussioner«, fortæller antropolog og seniorforsker Sine Plambech, der er ekspert i kvinders migration og står bag dokumentarfilmen »Fra Thailand til Thy«.

Sine Plambech mener, at au pair-figuren er så kontroversiel, fordi den berører mange af de store, betændte samfundsdebatter, vi har i Danmark. Thomas Lekfeldt

»Giv os dog mulighed for hjælp«, skrev Berlingskes chefredaktør Mette Østergaard mandag, da hun med udgangspunkt i egne erfaringer tog au pair-ordningen i forsvar og kritiserede udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye for at modarbejde ligestillingen, fordi han vil afskaffe eller radikalt ændre den allerede næste år.

Tesfayes udmelding kommer, fordi han på baggrund af en evaluering har konstateret, at ordningen »handler om penge og hjælp til praktiske gøremål og ikke kulturel udveksling«, som var det oprindelige formål.