DR Pigekorets chefdirigent om skandalen: »Jeg er dybt berørt«

»Advokatens konklusion er nedslående læsning, men jeg er glad for, at alt dette kommer frem i lyset,« skriver Phillip Faber om advokatundersøgelsen, som viser, at korsangere har været udsat for krænkelser.

Philip Faber ytrer sig nu for første gang om skandalen i DR Pigekoret. »Jeg er dybt berørt af de mange beretninger, som tidligere medlemmer af DR Pigekoret er kommet med og det omfang af svigt tilbage i tiden,« skriver han. DR (arkiv)

DR Pigekorets chefdirigent, Phillip Faber, har ikke udtalt sig om den ømtålelige undersøgelse af koret, som DRs ledelse iværksatte i foråret, efter at tidligere medlemmer af koret havde fortalt om seksuelle krænkelser i koret frem til 2010.

Men efter at DRs topledelse torsdag aften præsenterede resultatet af advokatundersøgelse, vil chefdirigenten, der blev leder i 2013, nu godt kommentere sagen.

Advokatundersøgelsen er ubehagelig læsning.

129 tidligere medlemmer af DR Pigekoret har henvendt sig til advokatkontoret bag rapporten, Norrbom Vinding, som fastslår, at der i 64 tilfælde er grundlag for at antage, at der »har været udvist adfærd, som må anses for at kunne kvalificeres som krænkende adfærd i form af seksuel chikane – herunder uønsket seksuel opmærksomhed«.

Rapporten taler blandt andet om »vulgær, sjofel og voldsomt seksualiseret sprogbrug«, »flirtende og seksualiseret stemning og stort fokus på fremtoning« og at »grænserne for, hvor tæt mænd burde komme på kormedlemmerne, blev overskredet«.

»Jeg er dybt berørt«

Berlingske har bedt Phillip Faber om at kommentere rapporten. Han har ikke ønsket at deltage i et interview, men på baggrund af en række skriftlige spørgsmål har han sendt en skriftlig kommentar til sagen.

»Advokatens konklusion er nedslående læsning, men jeg er glad for, at alt dette bliver afdækket og kommer frem i lyset,« skriver Phillip Faber.

»Jeg er dybt berørt af de mange beretninger, som tidligere medlemmer af DR Pigekoret er kommet med og det omfang af svigt tilbage i tiden, som advokatundersøgelsen blotlægger. Det er chokerende, hvad der er foregået, og det gør selvfølgelig stort indtryk på os alle. De værdier eller manglende værdier, der har været i koret tilbage i tiden, er så langt fra det, jeg arbejder efter i koret i dag, hvor fællesskab, respekt, glæde og sammenhold er nøgleordene,« skriver Phillip Faber.

Fokus på musikalsk arbejde

Han kalder advokatundersøgelsens konklusion for nedslående læsning, men er glad for, at »alt dette bliver afdækket og kommer frem i lyset«.

»Mit fokus lige nu er på det nuværende DR Pigekoret, og jeg ser frem til, at vi kan fortsætte vores musikalske arbejde, som vi lever og ånder for. Jeg vil gerne opfordre til, at alle der interesserer sig for denne sag, vil behandle medlemmerne af det nuværende DR Pigekoret nænsomt og med respekt i lyset af den enorme opmærksomhed, der er om korets historie i denne tid,« skriver chefdirigenten for DR Pigekoret.

DRs generaldirektør, Maria Rørbye Rønn, undskyldte på pressemødet torsdag aften over for de piger og unge kvinder, som har været udsat for krænkelser.

Advokatfirmaet kommer i undersøgelsen med en række anbefalinger til mulige handlinger, som bygger videre på de tiltag i forhold til trivsel, forebyggelse af krænkelser samt klagehåndtering, som DR gennem årene har udbygget løbende både i forhold til DR Pigekoret og bredt i DR.

Det drejer sig blandt andet om skriftlige retningslinjer, efteruddannelse af ledere og andre ansatte.

»DR stiller sig positivt til disse anbefalinger og vil nu i dybden vurdere præcis, hvilke af dem og hvorledes de kan implementeres, så de bedst bygger videre på de tiltag, der allerede er iværksat og således, at der fremadrettet kun er et endnu stærkere fokus på blandt andet at fastholde en god kultur,« skriver DR i en pressemeddelelse.