De europæiske våbenproducenter har været aktieraketter de seneste år – med Trump kan der komme yderligere krudt i tønden

De europæiske forsvars- og våbenaktier har de seneste år gået sejrsgang på aktiemarkedet. Og med Donald Trump som kommende amerikansk præsident er der hældt yderligere benzin på det bål. For han kræver mere af Europa. Mens analytikerne er begejstrede, er der dog mere skepsis hos investorerne.

Der har været fart på de europæiske forsvars- og våbenaktier siden Ruslands invasion af Ukraine. Spørgsmålet er, om det kan fortsætte, når Donald Trump indtager det ovale kontor i Washington, D.C. Mathias Eis

Krig gør rig.

Det er et udsagn, man kunne forestille sig være sandt så mange gange gennem verdenshistorien. Naturligvis kan krig også gøre fattig, men oprustningen har alle dage fungeret som benzin visse steder i økonomien.