Stigningen forklares med optimisme blandt investorer omkring den kommende iPhone og selskabets store likvide beholdninger, der har ført til en stribe af opjusterede kursmål fra topbankerne.
Det skriver Financial Times.
- I vores optik er Apple fortsat en af de mest undervurderede aktier i verden, skrev analytikeren Brian White fra finanshuset Drexel Hamilton for nyligt om selskabet.
Aktien er indtil videre steget 15 pct. i 2017 og med hele 40 pct. i de seneste 12 måneder, hvilket har bragt selskabet op på en markedsværdi på 700 mia. dollar, eller 4900 mia. kr.
Apple har hele 230 mia. dollar, eller 1600 mia. kr., i likvide beholdninger uden for USA. Midler, som eksperter venter, at den nye Trup-administration vil lade Apple hente hjem til USA under meget favorable skattevilkår, hvilket kan føre til yderligere udbytter eller aktietilbagekøb.
Apples markedsværdi er steget med mere end 1000 pct. i de seneste ti år, skriver Financial Times.